Do kościoła nowym traktem

Miasto 8 stycznia 2019 Wydanie 01/2019
Do kościoła nowym traktem
Choć dzisiaj ulica Piotra Skargi prowadząca z płyty Rynku do kościoła pokryta jest śniegiem, to pod nią znajduje się nowa nawierzchnia z porfiru i elementami granitu strzegomskiego Fot. Piotr Jagniewski

Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy od Bożego Narodzenia piesi mogą korzystać z częściowo odnowionej ulicy Piotra Skargi. To pierwszy trakt wyłożony nową kostką, którą pokryte zostanie centrum w ramach prac rewitalizacyjnych

Choć dzisiaj ulica Piotra Skargi prowadząca z płyty Rynku do kościoła pokryta jest śniegiem, to pod nią znajduje się nowa nawierzchnia z porfiru i elementami granitu strzegomskiego. Takimi kamieniami wyłożona jest m.in. ul. Floriańska i Grodzka w Krakowie, jednak spacer tą alejką pozwala wyrobić sobie pogląd na to, jak może wyglądać okolica kościoła, Rynek i przyległe do niego uliczki po rewitalizacji.

Odnowienie centrum wraz z otoczeniem, to projekt realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Na przebudowę i wymianę m.in. instalacji wodno-kanalizacyjnych, płyty Rynku, nawierzchni przyległych do niego ulic oraz budowę Muzeum Niepodległości, gmina Myślenice otrzymała dofinansowanie w wysokości 24,9 mln zł, a pozostałe 8,3 mln zł postanowiła dołożyć z własnych środków.

Pierwsza część projektu obejmowała budowę muzeum, które otwarto 10 listopada 2018 roku oraz przebudowę traktów pieszych wokół kościoła wraz z ulicami Piotra Skargi i Królowej Jadwigi. Zakończenie prac przewidziano na marzec 2019 roku, jednak budowlańcy oddali główny trakt prowadzący z płyty Rynku do kościoła przed Świętami Bożego Narodzenia. Przebudowa myślenickiego Rynku wraz z otoczeniem starówki oraz wyposażenie Muzeum Niepodległości to jedne z wymienianych przez burmistrza Jarosława Szlachetkę zadań do wykonania na ten rok.