KWW Jarosława Szlachetki

Dobre powietrze w Myślenicach

Dobre powietrze w Myślenicach
Dobre powietrze w Myślenicach

Od początku marca mają miejsce testy urządzenia monitorującego jakość powietrza. Wciąż trwa jeszcze okres grzewczy, a porównanie wyników ze stacjami w Krakowie są bardzo optymistyczne dla mieszkańców Myślenic

Dopuszczalna norma pyłów zawieszonych PM10 w powietrzu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny. Pomiary Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie z szesnastu punktów na terenie całej Małopolski pokazują wielokrotnie średniodobowe przekraczanie tej wartości. W Myślenicach taka sytuacja w marcu miała miejsce tylko dwukrotnie, a przekroczenie było minimalne. W Krakowie lub Skawinie niejednokrotnie średniadobowa nawet kilkukrotnie przekraczała dopuszczalną wartość.

Oprócz stacji monitorujących w Krakowie i Skawinie, WIOŚ zainstalował takie też między innymi w Tarnowie, Nowym Targu, Zakopanem, czy Nowym Sączu. Analizując wskazania jakości powietrza przez te urządzenia w porównaniu do myślenickiej stacji, stan powietrza, którym oddychamy w Myślenicach napawa optymizmem. Można bez wahania stwierdzić, że powietrze w mieście jest jednym z lepszych w województwie porównując do miast, w których WIOŚ prowadzi stałe badania.

Analizując średnią dobową w przykładowy dzień w marcu w 16 punktach WIOŚ-u na terenie całego województwa aż w połowie z tych lokalizacji dopuszczalny stan PM10 był przekroczony, a tylko w trzech punktach powietrze było lepsze niż w Myślenicach. Średnia wartość powietrza od początku marca waha się około 30 mikrogramów na metr sześcienny, co według skali oznacza powietrze jako dobre.

Średniodobowa wartość pyłów PM10 w Myślenicach jest publikowana na stronie internetowej myslenice.pl, natomiast kiedy urządzenie przeprowadzać będzie roczne badania wynik bieżący oraz średnie wyniki z całych pomiarów będą dostępne dla mieszkańców w łatwo dostępny sposób, który jest obecnie opracowywany.

Co zrobić żeby powietrze było lepsze?

Krakowski smog jest gorącym tematem zwłaszcza w okresie grzewczym. Średniodobowy stan 50 mikrogramów na metr sześcienny według zaleceń nie powinien być przekroczony częściej niż 35 razy w roku. Według dostępnych danych w ubiegłym roku w Krakowie przekroczony był aż 188 razy. Krakowski Alarm Smogowy wyliczył, że oddychanie tej jakości powietrzem jest równowartością wypalenia aż 9 papierosów dziennie.

Aby takiej sytuacji uniknąć niesamowicie ważna jest świadomość mieszkańców dotycząca zapobiegania powodowania zanieczyszczenia powietrza, którym wspólnie oddychamy. Smog spowodowany jest przede wszystkim przez palenie w domowych piecach węglowych złej jakości materiałem, sklejkami, czy innymi odpadami.

W celu poprawy jakości powietrza Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach jest w trakcie realizacji projektu „Nie truj, wymień piec” w ramach którego około 400 domów zostanie zaopatrzonych w ekologiczne piece na gaz lub biomasę. Zainstalowanie przez magistrat mobilnej stacji pomiarowej, co prawda nie wpłynie bezpośrednio na poprawę jakości powietrza, ale na pewno na świadomość mieszkańców.

Mamy nadzieję, że znając problem z jakim borykają się między innymi mieszkańcy Krakowa czy Skawiny i ewentualne przekroczenie dopuszczalnych wartości pyłów zawieszonych w powietrzu mieszkańcy Gminy Myślenice postarają się obniżyć emisję niebezpiecznych pyłów do środowiska. Urząd Marszałkowski przymierza się do obostrzeń dotyczących palenisk węglowych. Od początku 2018 roku na polskim rynku możliwy ma być tylko zakup ekologicznych kotłów węglowych piątej generacji. Najbardziej ekologicznymi propozycjami są natomiast piece na gaz lub biomasę.

W Małopolsce taka sytuacja ma mieć miejsce już pół roku wcześniej, bowiem w uchwale antysmogowej czytamy, że już od 1 lipca w naszym województwie nie będzie możliwe zainstalowanie kotła na węgiel lub drewno lub kominka na drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach w sprawie ekoprojektu. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub kominka albo wymieniają kocioł lub kominek na nowy, będą zobowiązane zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu.