Dwudziesta droga krzyżowa przeszła ulicami Myślenic

Kultura 13 kwietnia 2017 Wydanie 14/2017
Dwudziesta droga krzyżowa przeszła ulicami Myślenic
fot. Paweł Biela

Zgodnie z wieloletnią tradycją, na tydzień przed Wielkim Piątkiem ulicami naszego miasta przeszła droga krzyżowa. Niekorzystna pogoda nie przeszkodziła w organizacji i przeprowadzeniu tego wydarzenia, które jak w poprzednich latach zgromadziło wielu wiernych

Tradycyjne Misterium Męki Pańskiej poprzedziła msza, która została odprawiona w parafii św. Brata Alberta.  Po jej zakończeniu uczestnicy byli świadkami m.in. scen z Wieczernika, Ogrodu Oliwnego, zdrady Judasza (Jeremiasz Wcisło), czy też wyroku Piłata (Maciej Górka) i szyderstwa Heroda (Piotr Górka).

Tego roku organizatorzy zaskoczyli przybyłych wiernych, którzy mogli poczuć się autentycznymi uczestnikami Ostatniej Wieczerzy. Po odmówieniu błogosławieństwa, Apostołowie wyszli do ludzi rozdając kawałki chleba i powtarzając Jezusowe słowa „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy”. Po zakończeniu scen w świątyni rozpoczęto rozważania drogi krzyżowej, która wyruszyła na ulice Myślenic.

Padający deszcz nie odstraszył jednak zarówno organizatorów jak i wszystkich przybyłych osób. W kierunku Sanktuarium Narodzenia NMP zmierzało kilkuset wiernych, by tam być świadkami ostatnich scen z życia Chrystusa. Tradycyjnie każdy z nas uczestniczył razem z Jezusem, w którego rolę wcielił się Adam Dobek, w spotkaniu z Maryją (Gabriela Baran) , Weroniką (Kaja Wątor) czy płaczącymi niewiastami. Jak co roku, Szymonem z Cyreny był przypadkowo wybrany w tłumie mężczyzna.
„Śpicie dalej i odpoczywacie?”

Misterium Męki Pańskiej to nie tylko wrażenia wizualne, ale przede wszystkim przeżycie duchowe. Czytane rozważania dotykały trudnych tematów i były kierowane bezpośrednio do każdego. Uświadamialiśmy sobie, jak ciężko w dzisiejszym świecie być świadkami wiary, jak niewielu z nas ma odwagę do czynienia wielkich rzeczy. Słyszeliśmy o monotonnym życiu współczesnego człowieka, który nie walczy o swoje marzenia i często owładnięty jest nałogami. Pytanie „Śpicie dalej i odpoczywacie?” kierowane było do osób młodych, do kobiet, matek, mężczyzn i wszystkich tych, którzy boją się żyć odważnie i walczyć w obronie prawdy.

Przygotowania trwały kilka miesięcy

Przygotowanie tego wydarzenia wymaga ogromnego poświęcenia ze strony organizatorów, którymi w tym roku byli Małgorzata Drożdż, Anna Żądło oraz Adam Dobek. Organizację Misterium rozpoczęto tuż po Orszaku Trzech Króli. Trudno byłoby osiągnąć oczekiwany efekt gdyby nie pomoc wielu osób, instytucji i organizacji, wśród których na szczególne podziękowania zasłużyli: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, Policja, Straż Miejska, OSP Śródmieście, OSP Górne Przedmieście, Maltańska Służba Medyczna, Urząd Miasta i Gminy Myślenice oraz duszpasterze z myślenickich parafii. Przychylność tych instytucji sprawia, że entuzjazm wśród młodzieży nie gaśnie i już planują oni przyszłoroczne Misterium.

Misterium każdego roku stanowi doskonałą okazję do przygotowania się na zbliżające się święta Wielkiej Nocy i jest wstępem do przeżywania Wielkiego Tygodnia. Niech hasło tegorocznej drogi krzyżowej „Śpicie dalej i odpoczywacie?” będzie impulsem do spojrzenia na własne życie i  do podjęcia ważnych decyzji.

Małgorzata Drożdż