Dwudziestoletni seniorzy

Dwudziestoletni seniorzy

Myślenicki Klub Seniora 4 lutego obchodził swoje dwudziestolecie, a okolicznościowa impreza z tej okazji odbyła się 20 lutego w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu.

Pomysłodawczynią klubu była Felicja Uchacz, pierwszym prezesem Adam Gazda, zastępcami Janina Sordyl i Tadeusz Nowak, a skarbnikiem Janina Wierzbicka. Klub Seniora liczył wówczas 20 osób. Z czasem rozrósł się do czterdziestu. Niezwykle ważnymi osobowościami dla historii klubu byli Jan Koczwara, który wspierał seniorów jeszcze jako ówczesny dyrektor Domu Kultury oraz Tadeusz Bilik, dusza towarzystwa i autor wielu okolicznościowych wierszyków.

Obecnie Klub Seniora liczy 60 osób z miasta i gminy Myślenice, do klubu przyjeżdżają osoby z Jawornika, Stróży, Pcimia, Zawady i Trzemeśni. Spotkania klubowiczów tradycyjnie odbywają się w czwartek w Galerii Sztuki Współczesnej myślenickiego MOKIS-u. Goszczono na nich znanych podróżników, artystów, przedstawicieli służby zdrowia, policji, a nawet działacza społecznego z Białorusi. Członkowie Klubu Seniora uczestniczyli w kursie komputerowym organizowanym przez Miejską Biblioteką Publiczną. Klub Seniora to również konkursy - na najładniejszy kapelusz, maseczkę karnawałową, przebranie andrzejkowe czy też prace pisemne pod hasłem „Smaki mojego dzieciństwa”. Co roku organizowane są przez członków klubu mikołajki, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, Dzień Kobiet i andrzejki. Tradycyjnie również w czerwcu z okazji sobótki odbywa się konkurs na najładniejsze wianki, które potem wrzucane są do Raby.

Nie brakowało w historii klubu również wycieczek m.in. do Wrocławia, Przemyśla, Rzeszowa, Zakopanego, Sandomierza, Babiogórskiego Parku Narodowego, czy na Węgry. Był również spływ Dunajcem i turnus w ośrodku rehabilitacyjnym w Truskawcu. Na czwartkowym spotkaniu mogliśmy się zapoznać z fotograficzną dokumentacją klubu, a imprezę uświetniły swoimi występami siostry Julia i Anna Pitala. Nie obyło się bez wręczania dyplomów oraz okolicznościowych nagród i upominków dla tych, którzy z klubem związani są najdłużej i najaktywniej w nim działali. Wręczenia dokonali prezes klubu Barbara Piwowarska i wiceprezes Józef Chmiel, którzy również sprawowali tego wieczoru funkcję prowadzących całą imprezę. Mottem całego wydarzenia była zaś pieśń, którą członkowie Klubu Seniora śpiewają przy takich okazjach. a jej refren brzmi: „U seniorów/ Wesoło żyję się/ Nie trzeba nam doktorów/ Jak żyć to każdy wie.”

Obchody 20-lecia Myślenickiego Klubu Seniora – zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych od gminy Myślenice, reprezentowanej przez burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosłąwa Szalchetkę.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).