„Dylematy Mamy i Taty” mają nowy „dom”

„Dylematy Mamy i Taty” mają nowy „dom”

Mijający okres był dla Klubu „Dylematy Mamy i Taty” niebywale obfita w wydarzenia. Klub zmienił lokalizację i spotkania odbywają się w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, który tym samym został głównym partnerem, użyczając sali i darząc wsparciem w każdym nowym przedsięwzięciu, już nie we czwartki, a w środy w stałych godzinach 10-12

Z inicjatywy Elżbiety Ślusarczyk zorganizowany został „Dzień Kropki”, zajęcia będące częścią szerszej międzynarodowej idei pielęgnowania kreatywności i talentu w dzieciach. W ramach tegoż spotkania dzieci stworzyły prace plastyczne, które zawisły w galerii, a następnie zostały zabrane do domu.

Kolejne miesiące to intensywny i ciekawy czas realizacji dwóch projektów równolegle: „Jesień z Klubem Dylematy Mamy i Taty” finansowanego z FIO Małopolska oraz „Aktywne Maluszki” dotowanego z UMiG Myślenice w ramach Inicjatywy Lokalnej. Poprzez pierwszy projekt zorganizowany został szereg wykładów, warsztatów oraz zajęć dedykowanych rodzicom i ich dzieciom w wieku 0-4 lat. Rodzice poszerzyli swoją wiedzę na temat rozwoju mowy w pierwszych latach życia dziecka dzięki logopedzie, prawidłowego rozwoju fizycznego maluchów, dzięki fizjoterapeucie, zaburzeń integracji sensorycznej, dzięki terapeucie SI, poznali tajniki teatru i bajkoterapii jako sposobie rozwiązywania problemów wychowawczych. Dzieci uczestniczyły w zajęciach tanecznych i plastycznych, które cieszyły się ogromną popularnością.

Drugi projekt pozwolił na zakup sprzętu gimnastyczno-sportowego oraz instrumentów muzycznych, niezbędnych do realizacji zajęć ZUMBA Kids oraz warsztatów bębniarskich. Był to doskonały czas na zawarcie nowych znajomości zarówno wśród rodziców jak i dzieci. Były spotkania, na które przybyło nawet 30 maluszków.

Dzięki działalności klubu, rodzice którzy zdecydowali się na opiekę nad dziećmi przebywając na urlopach wychowawczych, mają szansę na wyjście z domu, poznanie innych osób w podobnej sytuacji życiowej, wymienić się doświadczeniami, czy dobrymi radami. A dzieci, które na co dzień nie uczęszczają do żłobka czy przedszkola zyskują szansę na spotkanie rówieśników, wspólną zabawę i naukę pierwszych zasad życia społecznego.

Spotkania klubu odbywają się w każdą środę od godz. 10 do 12 i mile widziani są wszyscy chętni rodzice dzieci w wieku 0-4 lat. Klub Dylematy Mamy i Taty funkcjonuje od maja 2016 roku. Został stworzony przez rodziców dla rodziców. Jest inicjatywą społeczną, bezpłatną oraz otwartą. Ma charakter integracyjno-edukacyjny. W czasie istnienia udało się zorganizować kilkadziesiąt warsztatów i wykładów z lokalnymi specjalistami na tematy związane z rodzicielstwem. Klub jest również inicjatorem akcji „Zapuśćmy korzenie”.

Magda Ścibor