Festiwal lata

Dyplomy, bony i statuetki Archimedesa

Dyplomy, bony i statuetki Archimedesa
W XVII Powiatowych Zawodach Matematycznych rywalizowało ponad 120 uczniów z sześciu szkół, nagrodzono 20 z nich – na zdjęciu prezentują pamiątkowe dyplomy, a wybrani statuetki Archimedesa Fot. Fot. A. Ostafin

Ponad 120 uczniów z sześciu szkół wzięło udział w Powiatowych Zawodach Matematycznych organizowanych przez Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach. Za nami uroczysta gala rozdania dyplomów i nagród, która odbyła się w myślenickim starostwie. Kto je otrzymał?

Dyplomy i nagrody przyznano w ośmiu kategoriach: AL – klasy pierwsze liceum, AT – klasy pierwsze technikum, BT – klasy drugie i trzecie technikum, BLP – klasy drugie liceum zakres podstawowy, BLR – klasy drugie liceum zakres rozszerzony, CT – klasy czwarte technikum, CLP – klasy trzecie liceum zakres podstawowy i CLR – klasy trzecie liceum zakres rozszerzony. W zawodach uczestniczyli uczniowie z myślenickich szkół – Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych, Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół im. Andrzej Średniawskiego i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności oraz z Zespołów Szkół w Sułkowicach i Dobczycach.

Nagrodzono 20 laureatów

W kategorii AL tryumfowali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących – pierwsze miejsce zdobył Szymon Twardosz, drugie Weronika Oprzędek, a trzecie Jakub Kotarba. W kategorii AT wyłoniono tylko zwycięzcę (ze względu na mniejszą liczbę uczniów biorących udział w zawodach w tej kategorii) – został nim Bartłomiej Irzyk z Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. Wśród uczniów klas drugich i trzecich technikum najlepszy okazał się Maksym Pulianovych z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych, a tuż za nim uplasowali się uczniowie szkoły Średniawskiego – Michał Czepiel i Jerzy Marondel. W kategorii BLP nie do pokonania okazała się Alicja Kiszka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, a z drugiego miejsca cieszyła się jej koleżanka ze szkoły Karolina Fikas. Trzeciego miejsca w tej grupie nie przyznano.

W następnej kategorii, BLR również nagrodzono uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Dawida Białego (I miejsce), Monikę Dziadkowiec (II miejsce) i Agnieszkę Suder (III miejsce). W grupie CT zwycięstwo przyznano Patrykowi Wypartowiczowi (Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego), drugie miejsce Albertowi Kozłowi (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach), a trzecie Bartłomiejowi Bodziochowi (Zespół Szkół w Dobczycach). W kategorii CLP zwyciężył Zbigniew Hryniewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących, a drugie miejsce zajęła Kaja Sala z tej samej szkoły. Trzeciego laureata nie wyłoniono. W ostatniej grupie, klas trzecich liceum zakres rozszerzony miejsca pierwsze i drugie przypadły uczniom Zespołu Szkół Ogólnokształcących Ignacemu Buczkowi i Pawłowi Ciapucie, a trzecie otrzymał Vitalii Derii z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności.

Już trzy razy zdobyli podium

Pamiątkowe dyplomy i nagrody – bony na zakup materiałów szkolnych – laureaci zawodów otrzymali od dyrektora Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego Jerzego Cachla, myślenickiego starosty Józefa Tomala i wicestarosty Andrzeja Pułki. Tym, którzy już po raz trzeci osiągnęli sukces w zawodach („Superlaureatom”) dodatkowo wręczono statuetki Archimedesa. Wyróżniono nimi sześcioro uczniów: z myślenickich szkół – Patryka Wypartowicza (Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego), Maksyma Pulianovych (Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych), Kaję Salę i Ignacego Buczka (Zespół Szkół Ogólnokształcących) i Vitaliia Derii (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Małopolska Szkoła Gościnności) oraz ze szkoły w Sułkowicach Alberta Kozła (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących).

To właśnie z Albertem pochodzącym z Biertowic i Patrykiem Wypartowiczem z Izdebnika porozmawialiśmy po gali. Albert przygotowywał się do zawodów przeglądając arkusze zadań z ubiegłych lat. Podkreślał, że bardzo lubi matematykę i na maturze zdawać ją będzie na poziomie rozszerzonym. Które z zadań sprawiło mu największą trudność? - Zdecydowanie to z samolotem i dwoma obserwatorami, którzy widzieli go pod różnymi kątami z dwóch różnych punktów. Trzeba było obliczyć jego wysokość – wyjaśniał. Patryk natomiast zauważył, że zadania egzaminacyjne podczas tegorocznej edycji zawodów były prostsze w porównaniu do tych z ubiegłego roku.

Obaj uczniowie podkreślali, że dzięki zawodom mogli sprawdzić swoje umiejętności przed egzaminem dojrzałości. Wiedza ta przyda im się również w przyszłości. Albert chce studiować mechatronikę, a Patryk zostać programistą.

Przygotowanie do matury

Przypomnijmy, że Powiatowe Zawody Matematyczne odbyły się 23 marca, już po raz siedemnasty. Początkowo każdego roku organizowane były w innej szkole średniej powiatu myślenickiego. Od 2010 roku odbywają się w hali sportowej Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego. Dla uczestników zawodów przygotowano dwa etapy – z otwartymi zadaniami i test. Oceniała je komisja składająca się z nauczycieli matematyki powiatowych szkół średnich. – Celem tej inicjatywy jest przygotowanie uczniów do matury, zadania dotyczą programu nauczania matematyki w szkołach średnich. Poza tym, chcemy pokazać, że przedmiot ten może być interesujący, sprawiać radość, można związać z nim przyszłość – tłumaczy Jerzy Cachel, pomysłodawca i główny organizator wydarzenia. Nie bez znaczenia są również promocja uzdolnionych uczniów oraz integracja młodych ludzi mających wspólną pasję. Dyrektor podkreśla, że Powiatowe Zawody Matematyczne z pewnością będą kontynuowane w przyszłości. – Myślę o tym, żeby wzbogacić je o patronat wyższej uczelni – dodaje.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).