Dyrektor Muzeum Niepodległości Łukasz Malinowski

Dyrektor Muzeum Niepodległości Łukasz Malinowski

Od wczoraj jest otwarte Muzeum Niepodległości, jak wygląda organizacja obiektu dla zwiedzających w czasie pandemii koronawirusa?

Muzeum jest otwarte dla indywidualnych zwiedzających. Czekamy na Państwa od wtorku do piątku w godzinach 8.30 – 16.00 i w niedzielę w godzinach 12 – 18.00. Zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, prosimy

zwiedzających o zaopatrzenie się w maseczkę i rękawiczki. Jednorazowo w muzeum może przebywać do 15 zwiedzających. Obowiązuje bezwzględny zakaz dotykania eksponatów (jak zawsze). Nadal zawieszona jest działalność edukacyjna, nie przyjmujemy także grup zorganizowanych.

Czy w muzeum zostanie przygotowana specjalna wystawa tematyczna z okazji zbliżających się 100-urodzin św. Jana Pawła II?

Przygotowujemy wystawę upamiętniającą spotkania Myśleniczan z Papieżem, jednak z powodu obostrzeń sanitarnych i niemożności zorganizowania wernisażu, planujemy ją opublikować wyłącznie w przestrzeni wirtualnej. Od 12 maja można zwiedzać przede wszystkim nasze wystawy stałe, zwłaszcza tę dotyczącą historii Myślenic od założenia miasta do XIX wieku, a także wystawę Bohaterowie września i Historia Orła Białego. W przestrzeni wirtualnej, na naszym profilu na Facebooku, nadal udostępniamy kolejne plansze naszej wystawy „Ofiary Katynia z Ziemi Myślenickiej”.

Jakie wystawy bądź wydarzenia są planowane na najbliższy czas?

Na czerwiec zaplanowaliśmy wystawę poświęconą 80 rocznicy I Czarnej niedzieli w Myślenicach. Wobec konieczności ograniczania liczby zwiedzających i odwołania dużych wydarzeń planujemy również mocno rozszerzać naszą aktywność w świecie wirtualnym i przenosić jak najwięcej naszych działań do sieci internetowej. Proszę śledzić nasz profil na Facebook’u, kanał na Youtube’ie oraz stronę internetową, gdzie już wkrótce będziemy mieli dla Państwa różne filmowe niespodzianki. Nadal można też oglądać nasze filmy z cyklu „wirtualne zwiedzanie muzeum”.

Rozmawiała Maria Gaczyńska