Dzieci wróciły do przedszkoli

Dzieci wróciły do przedszkoli

W miniony poniedziałek, 11 maja, na terenie naszej gminy otwarte zostały przedszkola, oddziały przedszkolne przy szkołach i żłobek. Po przerwie spowodowanej zagrożeniem koronawirusem dzieci mogły wrócić do placówek.

Jak informowała nas jeszcze przed otwarciem przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i żłobka Renata Marzec, naczelnik Wydziału Edukacji,

Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, wszystkie placówki były gotowe do przyjęcia dzieci. - W każdej z nich grupy zostaną zmniejszone o połowę, do 12 - 14 dzieci. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa - podkreślała pani naczelnik. Chęć powrotu do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych zgłosiło do końca ubiegłego tygodnia około 80 dzieci, a do żłobka 14.

Co ważne, w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci rodziców pracujących, przede wszystkim w służbach mundurowych i medycznych.

Zgodnie ze standardami

- Zapewniliśmy zajęcia dla dzieci w naszym żłobku samorządowym, jak również w przedszkolach od 11 maja. Po wstępnym rozpoznaniu, które przeprowadzili dyrektorzy wśród rodziców, wynikało, że są chętni oddać swoje pociechy pod naszą opiekę od poniedziałku. Nasze placówki przygotowały się do spełnienia wszystkich wymogów Głównego Inspektora Sanitarnego i czekamy już na dzieci, które do nas przyjdą w tym pierwszym etapie. Wiem też, że część rodziców będzie obserwować jak będzie wyglądała ta opieka i jakie warunki zabezpieczenia wprowadzimy w naszych jednostkach - mówił nam przed 11 maja burmistrz Jarosław Szlachetka.

O bezpieczeństwo w swojej placówce zadbała dyrektorka żłobka Maria Hodurek. - Posiadamy pełne zabezpieczenie. Takie, aby dzieci były bezpieczne, a pracownicy mogli spokojnie pracować. Od poniedziałku mamy 14 dzieci, które są podzielone na 3 grupy wiekowe. Maksymalnie w jednej grupie, która przebywa w oddzielnych pomieszczeniach z osobną bawialnią, sypialnią, jadalnią i łazienką, jest od 5 do 6 dzieci. Część rodziców jest też zainteresowana żłobkiem od 18 maja, gdy ruszą zakłady pracy. Ponadto, opiekunowie przychodzą w trybie zmianowym, aby zminimalizować zagrożenie. Dostawcy podchodzą tylko do bramy wejściowej, a przywiezione produkty są dezynfekowane od razu przy odbiorze - wyjaśnia dyrektorka.

W związku z przywróceniem funkcjonowania przedszkoli samorządowych, oddziałów przedszkolnych oraz żłobka na terenie Miasta i Gminy Myślenice, przywrócony został także pobór opłat za czesne i wyżywienie dzieci. To fundusze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tych placówek.

Pobieranie opłaty określonej w paragrafie drugim Uchwały Nr 462/L/2018 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 20 czerwca 2018 r. w sprawie określenia wysokości opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Myślenice gwarantuje rodzicom zachowanie miejsca w jednostce dla dziecka.

Opłaty za czesne będą naliczane od 11 maja 2020 r.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).