Dzieci zapuściły korzenie

Dzieci zapuściły korzenie
Dzieci zapuściły korzenie Fot. Piotr Ślusarczyk

„Dylematy - Klub Mamy i Taty” z okazji swojej pierwszej rocznicy działalności posadził blisko 40. drzewek na Zarabiu. Akcja przeprowadzona została wspólnie z gminą i Nadleśnictwem Myślenice

W akcji nazwanej „Zapuśćmy korzenie” dzieci wspólnie z rodzicami zasadzili drzewa - dziewczynki lipy, chłopcy buki. Każde drzewko zostało następnie starannie zabezpieczone przed ewentualnym zniszczeniem i opatrzone imiennymi tabliczkami, upamiętniającymi narodziny dzieci. To pierwsza taka inicjatywa w naszym mieście, a podobne odbywają się już w większych miastach całej Polski.

- Na początek myśleliśmy o jednorazowym happeningu uświetniającym pierwszą rocznicę naszej działalności, podczas którego chcieliśmy posadzić ok. 30 drzew, bo tyle dzieci uczęszcza do klubu. Szybko jednak okazało się, że chętnych jest więcej. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa będzie przyczynkiem do kolejnych nasadzeń. Mamy zapewnienie ze strony władz miasta, że jeśli tylko będą chętni akcja będzie kontynuowana. Spotkaliśmy się również z wielką przychylnością naszego nadleśnictwa i zrozumieniem ze strony nadleśniczego Stanisława Widza - mówi Magda Ścibor, jedna z organizatorek akcji.

Akcja oprócz aspektów edukacyjnych związanych z kształtowaniem wśród najmłodszych postaw prospołecznych i proekologicznych, przynosi wymierne korzyści. Sadzenie drzew jest sposobem na ograniczanie emisji dwutlenku węgla. Drzewa stanowią również naturalną zaporę ograniczającą rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń powietrza, a poprzez ograniczenie erozji gleb wpływają na zmniejszanie zanieczyszczenia wód i są głównym elementem piękna krajobrazu, a ich sąsiedztwo działa na nas kojąco.

 

W podobnym tonie wypowiadał się Bartłomiej Ryś z Nadleśnictwa Myślenice, który pomagał dzieciom w sadzeniu i czuwał nad aspektem estetycznym przedsięwzięcia. - Miejsce na nasadzenie jest idealne, a sąsiedztwo Raby zapewnia dobrą wilgotność i w miarę stabilną temperaturę. Buk i lipa to rodzime, długowieczne gatunki, często obecne w parkach i skwerach. Teraz mogą wydawać się małymi sadzonkami, ale za kilkadziesiąt lat będą pięknymi, potężnymi drzewami, pod którymi nie zabraknie spragnionych cienia spacerowiczów - tłumaczy.

„Dylematy - Klub Mamy i Taty” działa od roku. Tylko w tym czasie oprócz cotygodniowych spotkań udało się zorganizować szereg innych z różnego rodzaju specjalistami, którzy dzielili się swoją wiedzą z rodzicami na temat m.in. snu dziecka, agresji, zdrowego odżywania czy pierwszej pomocy.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Sekretarz redakcji. Niezbędny w funkcjonowaniu tygodnika. Od lat związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał od poezji publikując w ramach Grupy Literackiej "Tilia" (HISTORIA, KULTURA, SPORT)