Dziesiąte noworoczne derby dla Dalinu

Dziesiąte noworoczne derby dla Dalinu

To były już dziesiąte Noworoczne Derby Myślenic. Po ubiegłorocznej porażce 1:3 dalinowcy pałali żądzą rewanżu i było to widać na boisku, bo wprawdzie mecz ma charakter towarzyski, ale… derby to jednak derby

Dalin - Orzeł 4:1 (2:0) M.Górecki 12, 65, Kałat 36, Moskal 75 - Zając 51

DALIN: Szuba - Tokarz, Pilch, Stelmach, Senderski - Grzybek, Kawula, Kałat, O.Górecki- M.Górecki, J.Górecki oraz Żółkoś,Wojtan, Biel, Kacper Moskal, Kamil Mistarz, Rak

ORZEŁ: Obłaza - Żak, Mistarz, Kasprzyk, M.Serafin - Grochal, Suder, Marchiński, Wyroba, Kasperek - Zając oraz Marek Pajka, Nosal, Marzec, Mateusz Pajka, Bodzioch

Dokładnie 1 stycznia o godz. 13 na sztuczne boisko na Zarabiu wybiegły drużyny Dalinu i Orła. Spotkanie tradycyjnie otworzył burmistrz, a w tym roku w tej roli debiutował Jarosław Szlachetka. Po ubiegłorocznej porażce 1:3 dalinowcy pałali żądzą rewanżu i było to widać na boisku, bo wprawdzie mecz ma charakter towarzyski, ale… derby to jednak derby.

W poprzednich latach te spotkania bywały bardzo wyrównane i chociaż statystyka przemawia zdecydowanie na korzyść Dalinu, to często o wyniku decydowała jedna bramka, a nawet rzuty karne. Tym razem było trochę inaczej. Dalin wygrał pewnie, a podstawowa jedenastka pokazała, że do walki o III ligę gotowa jest już dzisiaj. Zaimponowali formą ci którzy stanowią trzon drużyny, czyli bracia Góreccy, Dawid Kałat i Mateusz Kawula, ale widać było, że i młodzież jak Oliwier Górecki, czy Adrian Grzybek palą się do grania. Pierwsza bramka padła z rzutu karnego, którego egzekutorem był Michał Górecki, a wynik po pierwszej połowie brzmiał 2:0, bo piękną akcją popisał się duet Jakub Górecki - Dawid Kałat.

W drugiej części spotkania orłowcy otrząsnęli się z przewagi Dalinu i zagrali kilka akcji świadczących o potencjale jaki drzemie w tym młodym zespole, chociaż centralną postacią w ataku był i tym razem doświadczony na tle swoich kolegów Krzysztof Zając. To on zainicjował akcję po której za faul na nim sędzia Krzysztof Żurek odgwizdał „jedenastkę”. Skutecznym jej wykonawcą był sam poszkodowany. Kiedy wydawało się, że Orłowi urosły już skrzydła na tyle, aby zagrozić Dalinowi ten przeprowadził akcję po której z kolei faulowany był Jakub Górecki, a bramkę ponownie z karnego strzelił jego brat Michał.

Na 4:1 Dalin podwyższył po znakomitej akcji Kuby Żółkosia, którą wykończył z najbliższej odległości Kacper Moskal. Tegoroczne derby to było chyba dużo więcej „piłki w piłce”, otwartego grania miłego dla oka nawet dla kogoś, kto widział tę drużyny po raz pierwszy i żadnej ze stron nie kibicował. A wszystko na dodatek odbywało się w przyjaznej atmosferze i przy naprawdę sprzyjającej do grania w piłkę pogodzie. Czego chcieć więcej? Może tylko tej pysznej grochówki, którą serwowali tego dnia strażacy z OSP Górne Przedmieście, bo smakowało co najmniej dorównywała piłkarskiemu widowisku.

Dotychczasowe derby Myślenic:
2010
: Dalin - Orzeł 9:4
2011: Orzeł - Dalin 3:3
2012: Dalin - Orzeł 1:0
2013: Orzeł - Dalin 1:1
2014: Dalin - Orzeł 5:1
2015: Orzeł - Dalin 2:2
2016: Dalin - Orzeł 2:0
2017: Orzeł - Dalin 0:1
2018: Dalin - Orzeł 1:3
2019: Orzeł - Dalin 1:4

Noworoczne derby komentują:

Robert Orłowski, trener Dalinu:

Ze względu na prestiżowy charakter spotkania chciałbym podziękować drużynie za rzetelne i pełne zaangażowania podejście. Kibice, którzy licznie przybyli mogli obejrzeć mecz na niezłym poziomie. 

 

Dawid Suder, trener Orła:

Dziękuję przede wszystkim zawodnikom za profesjonalne podejście do tego meczu, mimo jego charakteru. Widać było w obu drużynach zaangażowanie, a w niektórych akcjach wysoką kulturę gry. Bez wątpienia na wynik dzisiejszego spotkania duży wpływ miały wysokie umiejętności indywidualne zawodników Dalinu. Nie bez przyczyny bracia Góreccy strzelali tyle bramek w meczach ligowych. Udowodnili to dzisiaj, na nasze nieszczęście biorąc udział przy trzech bramkach strzelonych przez Dalin.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic:

Myślę, że mecz podobał się licznie zgromadzonym kibicom jednej i drugiej drużyny. Po grze zawodników było widać, że dość poważnie podeszli do dzisiejszego spotkania. Pomimo jednoznacznego wyniku dla Dalinu, to muszę przyznać, że gra była dość wyrównana. Liczę, że z Dalinem w tym roku będziemy cieszyć się z powrotu do III ligi. Dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w organizację i przeprowadzenie noworocznych derbów Myślenic. To wspaniała inicjatywa. Wyzwala również chęć pracy dla innych, czego dowodem są działania OSP Górne Przedmieście, które od lat dba o podniebienia przybyłych kibiców.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).