Ekstremalne Mistrzostwa Polski

Ekstremalne Mistrzostwa Polski
Grzegorz Skórzyński podczas zawodów

Na rzekach Czarny Dunajec, Biały Dunajec i Dunajec rozegrane zostały 42 Mistrzostwa Polski seniorów w wędkarstwie muchowym, zaliczane do Grand Prix Pucharu Polski. Wystartowało 164 zawodników z całego kraju, w tym 50 trzyosobowych drużyn i 14 zawodników indywidualnie. Najlepszy z naszych był 10. Mariusz Szlachetka

Jak wszystkie zawody tej rangi składały się z trzech, trzygodzinnych tur. Zaliczanymi do punktacji rybami były: wszystkie gatunki pstrąga, lipienie, głowacice i klenie. Koło PZW Myślenice reprezentowała drużyna, w składzie: Łukasz Ostafin, Marcin Słomka i Mariusz Szlachetka, w drużynie WKS Kraków Nowa Huta - Myślenice wystartował Grzegorz Skurzyński.

Po otwarciu mistrzostw, zostały rozlosowane komputerowo sektory i stanowiska dla każdego z zawodników. Aura, jak na początek lata, pozostawiała wiele do życzenia, w sobotę zawodników na przemian bombardował grad i rzęsisty deszcz. Niewiele lepiej było w niedzielę, tyle że bez gradu, temperatura ogólnie nie przekraczała 10oC, poziom wód średni o dużym zmąceniu. Żaden z biorących udział nie miał lekko, bo oprócz utrzymania się w wodzie, musiał też stawić czoła pogodzie.

Pierwsza tura i pierwsze kłopoty: Łukasz złowił 4 ryby i był 17., Marcin 0 ryb i 41 miejsce, Mariusz 2 ryby i 6 miejsce, Grzesiek z 3 rybami 7 miejsce. Nie najlepsze otwarcie, dopiero 25 drużynowo, a indywidualnie najwyżej Mariusz na 24 m. Drugie rozdanie już lepsze: Łukasz 1 ryba i 23 m., Marcin z 4 rybami 10 m., Mariusz 3 ryby i 15m., Grzesiek nie złowił ryby. Pozwoliło to na awans w drużynówce na 13 miejsce, a indywidualnie. Trzecia tura to gwóźdź do trumny: Łukasz niestety wyzerował i zajął 41m., Marcin z 2 rybami na 21m., Mariusz 4 ryby był 5., Grzesiek kolejne 0 i 41m. Osiągnięte przez naszych wędkarzy wyniki, spowodowały spadek na 17 miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Indywidualnie, tytuł Mistrza Polski obronił Piotr Konieczny (WKS Krosno I), wicemistrzem został Jan Adamów (Okręg PZW Wałbrzych), II wicemistrzem Mariusz Pindel (WKS Bielsko-Biała s. Wadowice I), na 10 miejscu zakończył zmagania Mariusz Szlachetka, 84. był Marcin Słomka, 108. Łukasz Ostafin, 124. Grzegorz Skurzyński. Drużynowo tytuł obroniło WKS Krosno I przed WKS Dunajec s. Mszanka i okręgiem PZW Wałbrzych.

Najdłuższą rybę, pstrąga potokowego złowił Łukasz okręg PZW Wałbrzych - 51,5 cm. Łącznie złowionych zostało 999 ryb, z czego 904 pstrągi, 45 lipienie i 50 kleni. Miłą niespodziankę była nagroda - pudełko much - dla zawodnika, który złowił najmniej ryb, zajmując tym samym ostatnie miejsce, był nim Maciej Duduś.