Eugeniusz i Edward Ralscy- naukowcy i patrioci

Eugeniusz i Edward Ralscy- naukowcy i patrioci
Wiesław Jawor i Filip Musiał w momencie odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Fot. M. Stoszek

Historia lokalna jest elementem składowym historii ogólnej, tworzą ją ludzie, którzy kiedyś żyli lub żyją obecnie obok nas. Lokalni bohaterowie są powodem naszej dumy i przykładem na to, że historię tworzymy my sami. Honory dla lokalnych bohaterów są również honorami dla społeczności lokalnej, z której się wywodzili.

W holu Collegium Godlewskiego głównego budynku Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona wybitnym uczonym i botanikom Edwardowi i Eugeniuszowi Ralskim.

Na uroczystości, oprócz społeczności akademickiej Uniwersytetu Rolniczego i organizatorów uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej, przybyła rodzina Eugeniusza i Edwarda Ralskich, środowiska kombatanckie, burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz przedstawiciele Osieczan.

Życiorys, ze szczególnym uwzględnieniem życia naukowego obu braci Ralskich, przypomniał zebranym JM UR prof. Włodzimierz Sady, natomiast ich postawę patriotyczną nakreślił, Filip Musiał dyr. oddziału krakowskiego IPN, który był fundatorem tablicy.

Eugeniusz i Edward Ralscy to postacie niezwykłe zarówno dla krakowskiego środowiska naukowego, jak i dla lokalnej społeczności Osieczan i Myślenic.

Prof. Edward Ralski (1901-1940) był wykładowcą Wydziału Rolniczego UJ, żołnierzem walk o niepodległość Polski w latach 1918-1921, oficerem rezerwy wojska polskiego, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r. Aresztowany przez Sowietów, uwięziony w obozie w Starobielsku, wiosną 1940 r., został zamordowany w Charkowie (Zbrodnia Katyńska).

Prof. Eugeniusz Ralski (1910-1981) był wykładowcą Wydziału Melioracji Wodnych Akademii Rolniczej w Krakowie, żołnierz AK, organizator tajnego nauczania, członek struktur delegatury sił zbrojnych oraz zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, więzień komunistycznego aparatu represji w latach 1946-1956.

Osłonięcia tablicy w asyście dyrektora krakowskiego oddziału IPN Filipa Musiała dokonał Wiesław Jawor.

Piątkowa uroczystość jest bardzo ważnym elementem historii zarówno dla środowiska akademickiego w Krakowie jak i dla społeczności Osieczan i Myślenic. Łączy jak gdyby dwa światy i jest drogowskazem dla pokoleń.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.