Europa w perspektywie… Jarosławy Słowik

Edukacja 30 stycznia 2018 Wydanie 4/2018
Europa w perspektywie… Jarosławy Słowik

Nauczycielka języka angielskiego myślenickiej „Dwójki”, autorka projektu pt. „O!SWOJE!ni w przestrzeni” reprezentuje polskich nauczycieli w międzynarodowym projekcie „Europe in Perspective”

Opracowany przez nauczycielkę z Myślenic autorski projekt pt. „O!SWOJE!ni w przestrzeni” został wybrany do realizacji jako jeden z dziewięciu projektów w Małopolsce. Skierowany do siódmoklasistów i uczniów klas gimnazjalnych, umożliwił im zrealizowanie działań związanych z ich pasjami, jednocześnie rozwijając w młodzieży umiejętność współpracy, czerpania wzajemnie ze swoich umiejętności, a także odpowiedzialności za siebie nawzajem.

Kierując się wysoką jakością działań odpowiadających rozwojowym potrzebom młodzieży szkolnej oraz wzorcową partnerską współpracą z partnerką projektu Grażyną Kosibą i innymi przedstawicielami instytucji kultury, w listopadzie Małopolski Instytut Kultury zaprosił Jarosławę Słowik do reprezentowania środowiska nauczycieli w panelu dyskusyjnym pt. „Po co nam ta współpraca?”, podczas podsumowującego Forum Edukacji Kulturowej „Synapsy” w Nowym Targu.

Program „Synapsy” realizowany przez MIK w Krakowie jest regionalnym komponentem - prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury - ogólnopolskiego programu „Bardzo Młoda Kultura”. Program ten ma kluczowe znaczenie dla Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z budowaniem współpracy pomiędzy sektorem edukacji i sektorem kultury.

Jako ambasadorka nowoczesnego myślenia o edukacji w kulturze Jarosława Słowik została przez MIK zarekomendowana także do udziału w międzynarodowym projekcie „Europe in Perspective: International Co-operation in Cultural Learning”, organizowanym przez europejską sieć instytucji edukacyjnych i kulturalnych działających pod przewodnictwem Federal Association for Cultural Child and Youth Education (BKJ) oraz Creativity, Culture and Education (CCE).

Kandydatura nauczycielki została bardzo wysoko oceniona przez organizatorów projektu, co zaowocowało zaproszeniem do udziału w międzynarodowych warsztatach, które odbędą się 10-15 kwietnia w Newcastle upon Tyne. Warsztaty mają na celu wypracowanie inspirujących metod pracy w dziedzinie edukacji międzykulturowej, a dorobek i kompetencje Jarosławy Słowik gwarantują znakomitą reprezentację środowiska polskich nauczycieli. Zdobyte przez nią nowe doświadczenia będą z pewnością przydatne w rozwoju edukacji kulturowej w środowisku lokalnym.