Festiwal folkloru już za progiem

Festiwal folkloru już za progiem

Reklamowanie tej imprezy właściwie mija się z celem, bo do udziału w Małopolskich Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem nie trzeba nikogo zachęcać. Ten festiwal po prostu wciągnie cię sam. Nie reklamujemy zatem, a jedynie przypominamy, że VI edycja Spotkań zaczyna się 8 lipca i potrwa do 17 lipca, a w programie warsztaty rękodzieła, kiermasze, koncerty, prezentacje czy interesujące spotkania.

Przede wszystkim jednak folklor z całego świata. Podczas festiwalu zobaczymy 10 zespołów z Korei Południowej, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i oczywiście Polski. Areną Małopolskich Międzynarodowych Spotkań z Folklorem będą tym razem nie tylko Myślenice ale i Kraków, Pcim i Tarnowiec. W tych miejscach odbędzie się 49 wydarzeń o najrozmaitszym charakterze – od warsztatów rękodzieła, przez warsztaty taneczne, aż do koncertów, spotkań i animacji.

Miłośnicy kulinariów będą mieli swój happening w Małopolskiej Szkole Gościnności, podczas którego serwowane będą regionalne przekąski typowe dla kuchni krajów goszczących w tym roku na Festiwalu. Ulicami Myślenic i Krakowa przejdzie natomiast EtNO korowód, dzięki któremu z twórczością zagranicznych zespołów pieśni i tańca zetkną się nawet ci, którzy nie będą mogli zobaczyć festiwalu na myślenickim rynku.

Na scenie w Myślenicach tradycyjnie wystąpią również muzyczne gwiazdy nawiązujące do folkowej stylistyki. Tym razem będzie to DJ Jakub Kozak, którego usłyszymy podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego, dzień później zagra Psio Crew, a w niedzielę do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.

Dwa lata temu na festiwalowej scenie porwały do tańca zespoły Dikanda i Megitza, rok temu WoWaKin, dj Gooral i Sokół Orchestra, a w MOKIS-ie kapitalny program zaprezentował zespół Woda na Młyn. Myślenicką publiczność zachwycały w poprzednich latach chociażby niesamowite akrobacje wykonywane przez kenijskich tancerzy, połamane rytmy bałkańskich tańców i muzyczny koloryt zespołów z Kolumbii czy Indonezji. Ktoś ma wątpliwości, że w tym roku będzie tak samo?

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).