Festiwal Lata –tydzień pełen wrażeń

Festiwal Lata –tydzień pełen wrażeń
Legedarny zespół Lady Punk - jedna z gwiazd Festiwalu Lata Myślenice 2019

Turnieje plażowej siatkówki, badmintona, tenisa ziemnego oraz rywalizacja w strzelectwie. Wykłady podróżnicze, konkursy, wystawy, seanse kina plenerowego oraz interdyscyplinarne zajęcia dla dzieci w zakresie plastyki, teatru i muzyki. Myślenicki Festiwal Lata to nie tylko weekend 27-28 lipca, ale i szereg imprez towarzyszących. Największe jednak tłumy spodziewane są tradycyjnie na festiwalowych występach gwiazd.

Kogo zobaczymy w tym roku?

Kapela Hanki Wójciak to zespół którego początków należy szukać w roku 2010, kiedy jego liderka, tuż po wygraniu 46. Festiwalu Piosenki Studenckiej, rozpoczęła działalność w formacji nazywającej się wówczas Hanka Wójciak z zespołem. Kapela prezentuje muzykę folkową z elementami orientalnej, celtyckiej i polskiej. Wykorzystuje elementy improwizacji, tworząc muzykę bliską melodiom ludowym i tanecznym. W swoich tekstach Hanka Wójciak opisuje współczesny świat, wykorzystując przy tym słownictwo z gwar góralskich i archaizmy. Grupa ma na koncie dwie płyty, w tym znakomicie przyjętą „Znachorkę” z 2014 roku z kilkoma przebojami, które wpadają w ucho i za nic nie chcą z niego wypaść. Kolejna płyta „Zasłona” z 2017 r. udowodniła, że zespół nie osiadł na laurach i nie odcina kuponów, a niebagatelną rolę odgrywa w tej ekipie myśleniczanin Tomek Pawlak.

Mateusz Mijal na muzycznej scenie funkcjonuje już 9 lat i tak nazywa się również jego debiutancka płyta: „9 lat”, będąca niejako podsumowaniem jego przygody z muzyką. Mateusz ma za sobą współpracę z takimi grupami, jak Skangur czy Ich Troje oraz muzykami tego pokroju co Liber, Rafał Brzozowski czy Natalia Schroeder. Jego kariera solowa nabrała jednak prawdziwego rozpędu po ukazaniu się debiutanckiego albumu, który po 5 tygodniach od ukazania otrzymał status platynowej płyty. Mateusz Mijal wystąpił wtedy na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i zajął drugie miejsce w prestiżowym konkursie premier. Jesień ubiegłego roku spędził koncertując m.in. w Niemczech i USA.

Zakopower to zespól założony w 2005 roku przez skrzypka Sebastiana Karpiela–Bułeckę. Grupa, która udanie łączy folk z muzyką klubową, popem i rockiem, ma na swoim koncie 7 płyt, z czego 5 zyskało status złotych, a album „Boso” z 2011 roku pokrył się nawet platyną. Na koncertach są nieposkromionym żywiołem i nie zostawiają słuchaczy obojętnych. Ale jak wysiedzieć przy „Boso”, „Tak ma być” czy „Bóg wie gdzie”?

Lady Pank powstał w 1981 roku jako projekt ówczesnego gitarzysty Budki Suflera – Jana Borysewicza i autora tekstów Andrzeja Mogielnickiego. W 1983 roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu „Lady Pank” i jest to album uważany za jeden z najlepszych debiutów w historii polskiej muzyki rockowej. Przyniósł taką ilość przebojów (z „Mniej niż zero”, „Kryzysową narzeczoną” czy „Fabryką małp” na czele), że Lady Pank mogliby już nic nie nagrywać, a i tak staliby się legendą. A przecież od tego czasu było jeszcze chociażby „Zostawcie Titanica”, „Zawsze tam gdzie ty”, „Marchewkowe pole” czy „Sztuka latania”. Z oryginalnego składu Lady Pank pozostał tylko duet Jan Borysewicz – Janusz Panasewicz, ale to ciągle fabryka przebojów.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).