Festiwal Miast Partnerskich zakończony

28 sierpnia 2008 Wydanie 31/2008
Festiwal Miast Partnerskich zakończony
Festiwal Miast Partnerskich

Przez pięć dni gościli w Myślenicach przedstawiciele miast partnerskich Gminy Myślenice. Ponad 80 osób z Węgier, Polski i Francji uczestniczyło w Międzynarodowym Festiwalu Miast Partnerskich. Festiwal został sfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Europa dla Obywateli”.

Główną ideą Festiwalu była integracja mieszkańców Myślenic z mieszkańcami zaprzyjaźnionych z Myślenicami miejscowości. Grupy uczestniczące w Festiwalu oprócz spotkań warsztatowych poświęconych: przedsiębiorczości, kulturze, edukacji i integracji europejskiej wzięły także udział konkursach i zabawach – m.in. w turnieju petanque i wędkarstwie.

Festiwalowi towarzyszył jubileusz pięciolecia współpracy partnerskiej samorządów Miasta i Gminy Myślenice i Miasta Bełchatów.

- Na znak naszej pięcioletniej przyjaźni w odnowionym Parku Jordana przy budynku TG Sokół posadziliśmy dwa drzewa symbolizujące nasze miasta: lipę i jabłoń. Lipka jest w herbie Myślenic a jabłoń, a właściwie to rajskie jabłuszko w herbie Bełchatowa – dodaje Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic.

W przyszłości park ma przyjąć charakter „parku współpracy narodowej”. Zostaną tam posadzone rośliny symbolizujące inne miasta partnerskie Myślenic: Tinqueux – Francja, Csopak – Węgry, Ludenscheid – Niemcy i Dahlonegi – USA. W parku docelowo umieszczone zostaną także tabliczki z podstawowymi informacjami o zaprzyjaźnionych miastach.

Mieszkańcy Myślenic także mieli okazję osobiście spotkać się z przedstawicielami Csopaku, Tinqueux i Bełchatowa podczas „Europejskiego Kiermaszu Przyjaciół”, podczas którego można było skosztować rajskiego jabłuszka z Bełchatowa, pysznego leczo z Węgier i niepowtarzalnych korniszonów z Francji. Również na scenie – podczas Pożegnania Lata, prezentowały się grupy artystyczne z Miast Partnerskich – Węgrzy zaprezentowali tradycyjne dynamiczne czardasze, a w wykonaniu Bełchatowian zobaczyliśmy popis umiejętności w tańcu nowoczesnym. Miłym akcentem był występ grupy seniorów, którzy przygotowali układ do muzyki country. Myślenice reprezentowali: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, szkoła tańca Andrzeja Starowicza „Andrew’s Dance” i cheerleaderki z TG „Sokół”.

Podczas festiwalu wspólnie z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Towarzystwem Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” przygotowano wystawę artystów z Miast Partnerskich oraz zbiorów Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych i Europejskich Warsztatów Plastycznych dla Młodzieży. Na wystawie można było zobaczyć m.in. fotografie Clary Pilard z Francji, rzeźbę Piotra Szcześniewskiego z Bełchatowa i obrazy artysty  z Węgier.

Wszyscy uczestnicy Festiwalu oprócz zwiedzania Myślenic mieli także okazję zobaczyć Kraków nocą oraz zwiedzić najważniejsze miejsca królewskiego miasta.