FOKA szczodra jak zwykle

FOKA szczodra jak zwykle
Kabarek Róbmy Swoje oraz Marek Stawarz i dwa Michały Fot. R. Podmokły

To była szósta edycja Festiwalu Okolicznych Kabaretów Amatorskich, organizowanego w Wiejskim Domu Kultury Głogoczowie.

Impreza w zamierzeniu kabaretowa i rozrywkowa, niesie ze sobą jednak od zawsze głębsze przesłanie, ponieważ co roku zbierane są na niej pieniądze na jakiś szczytny cel. Przeważnie chodzi o pomoc osobom ciężko dotkniętym przez los. W tym roku zbieraliśmy na pomoc dla Grzegorza Proszkowca, który uległ wypadkowi na stoku narciarskim w Myślenicach.

Set lista tegorocznej FOKI obejmowała kilku wykonawców, którzy na tej imprezie pojawiali się już w poprzednich latach. Kabaret „Róbmy swoje” można określić chyba mianem stałych bywalców FOKI, a w tym roku członkowie tej grupy poprowadzili również konferansjerkę na festiwalu. Marek Stawarz natomiast wystąpił w tym roku po raz trzeci, ale poprzednio uczynił to jako członek formacji kabaretowej „7 minut po” oraz „Budapesz”. Debiutantami na FOCE byli natomiast myśleniccy kabareciarze z „Czyli Show”. Mieliśmy zatem pełen przegląd kabaretowych stylistyk i form. Od humoru obyczajowego, po psychologiczny i absurdalny; od skeczów z udziałem publiczności, po pure-nonsens dla koneserów, których jak się okazało było całkiem sporo wśród głogoczowskiej publiczności. Były skecze o stylizacji fryzur na modłę Kresów Wschodnich, o Wandzie co nie chciała Niemca oraz o perypetiach jakie spotykają literki alfabetu. Każdy zatem znalazł coś dla siebie, a publiczność reagowała tego wieczoru wyjątkowo gorąco i entuzjastycznie. Przełożyło się to również na efekty licytacji, którą jak zawsze z wielkim wdziękiem przeprowadziła Dorota Ruśkowska. Po kilkaset złotych płacono za torty, bochenki chleba, gołąbki, biżuterię i kosmetyki.

To był wieczór szczodrych i uśmiechniętych ludzi.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).