Folklor to nie przeżytek

Folklor to nie przeżytek
Fot. Fot. R. Podmokły

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka istnieje już prawie 33 lata, ale działa tak prężnie, że nie widać u nich żadnych objawów kryzysu twórczego. Przekonał o tym występ zespołu, a w zasadzie dwa występy 8 i 9 czerwca w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zespół Ziemi Myślenickiej liczy obecnie 180 osób zaangażowanych w to artystyczne przedsięwzięcie. Składa się z 9 grup, 2 kapel muzycznych a ich repertuar obejmuje tańce narodowe od poloneza ludowego poprzez krakowiaka zimowego, mazura ludowego aż po kujawiaka z oberkiem. Ziemia Myślenicka w swojej historii prezentowała już wiązanki pieśni i tańców m.in. kliszczackich, lubelskich, rzeszowskich, śląskich, łowickich, Lachów Sądeckich, z Krakowa Wschodniego i oczywiście myślenickich.

Po sobotnim koncercie do tej długiej listy możemy dopisać następne zdobyte lądy, bo premierowo Ziemia Myślenicka zaprezentowała pieśni i tańce Kurpi Zielonych oraz Beskidu Żywieckiego. Bogactwo muzyki i tańca, jakie reprezentuje sobą Ziemia Myślenicka, wsparte zostało również od strony stylizacji i kostiumografii, bo grupa dorosła wystąpiła w niedawno zakupionych strojach kurpiowskich, zaś Mała Ziemia Myślenicka w strojach górali z Beskidu Żywieckiego. Kolejny raz w sprawach tej materii wsparła zespół nieoceniona prof. Jean Novak. Podstawę dwugodzinnego niedzielnego koncertu stanowił jednak przekrojowy materiał przez cały repertuar „Ziemi Myślenickiej”. Repertuar który w takim wykonaniu bawi, wzrusza i sprawia radość tak dla oczu jak i dla ucha.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).