Fotografia jak niemy krzyk

Fotografia jak niemy krzyk
Fot. R. Podmokły

Ten konflikt trwa od 1948 roku. Izrael i Palestyna bywają nazywane nienawidzącymi się bliźniakami syjamskimi.

Okruchy tego, trwającego już ponad 70 lat, krwawego sporu możemy oglądać od kilku tygodni w Myślenickim Ośrodka Kultury i Sportu. W piątek 7 lutego natomiast dane nam było poznać jej autorów. Zdjęcia, których autorem jest pisarz i dziennikarz Nidal Hamad oraz ilustracje Dominiki Różańskiej to niemy komentarz do tego, co można zobaczyć w obozach dla uchodźców palestyńskich w Libanie.

Niemy, a jednak bardzo donośny i emocjonalny. Szczególnej symboliki nabierają te zdjęcia przedstawiające niewiarygodnie splątane linie energetyczne, wiszące dosłownie nad głowami przechodniów i stanowiące śmiertelne zagrożenie dla bawiących się w ich sąsiedztwie dzieci. Kable wydają się splątane nie mniej niż zagmatwany i nierozwiązywalny jest konflikt palestyńsko - izraelski. Ilustracje urodzonej w Krakowie, absolwentki ASP, Dominiki Różańskiej to natomiast artystyczny komentarz dla tych, dających do myślenia, obrazów.

Dominika Różańska tworzy je pisakami, co przypomina nieco technikę graffiti. W dwunastu obozach palestyńskich na terenie Libanu mieszka kilkaset tysięcy ludzi. Palestyńczycy żyją również w obozach dla uchodźców w Syrii, Jordanii, Egipcie, Libanie, w Strefie Gazy oraz na Zachodnim Brzegu, a ich liczbę szacuje się na blisko 6 milionów. W jednym z nich, w Libanie urodził się Nidal Hamad, który w wieku 19 lat stracił nogę w czasie masakry w obozach Sabra i Szatila dokonanej przez armię izraelską i jej sojuszników w Libanie. Oboje, i Nidal, i Dominika są mocno zaangażowani w działania na rzecz solidarności z Narodem Palestyńskim. Wystawa, którą oglądamy w Myślenicach była pokazywana w wielu miastach polskich i europejskich. Warto ją zobaczyć choćby po to, aby wyrobić sobie własne zdanie.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).