Festiwal lata

Fotoradar poprawi bezpieczeństwo?

Fotoradar poprawi bezpieczeństwo?
Przy przejściu dla pieszych na ulicy 1 Maja, gdzie rok temu zginęła 5 letnia dziewczynka staną fotoradar. Wciąż nie wiadomo kiedy zacznie działać

Rok temu w centrum Sułkowic pędzący drogą wojewódzką kierowca forda mondeo śmiertelnie potrącił pięciolatkę, która razem z mamą przechodziła przez pasy. To ciągle jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w regionie, gdzie kierowców ma spowolnić fotoradar. Wciąż nie wiadomo, kiedy zacznie działać

Ulica 1 Maja w Sułkowicach to droga wojewódzka (nr 956), która przebiega przez centrum miasta. Przejście na którym rok temu doszło do śmiertelnego wypadku znajduje się na jej długim i prostym odcinku; między dawnym szkolnym internatem a Przedszkolem Samorządowym nr 2. W pobliżu znajduje się ośrodek kultury, szkoła muzyczna, a kilkaset metrów dalej fabryka narzędzi. W tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, a przed pasami znajdują się zarówno znaki poziomie jak i pionowe informujące o przejściu.

W trakcie dnia ruch jest bardzo duży, zwłaszcza w godzinach porannego i popołudniowego szczytu. W tym miejscu kierowcy rzadko ściągają nogę z gazu. Dokładnie przy przejściu na którym w ubiegłym roku zginęła pięciolatka, stanął fotoradar.

Montaż urządzenia był możliwy dzięki darowiźnie pochodzącej z lokalnej fabryki narzędzi, która przeznaczyła na ten cel 140 tys. zł, a pozostałe 15 tys. zł dołożyła gmina. Na razie fotoradar jest zakryty czarną folią i czeka na uruchomienie. Ponieważ ul. 1 Maja jest drogą wojewódzką gmina rozpoczęła procedurę przekazania urządzenia Zarządowi Dróg Wojewódzkich - ten następnie przekaże go Inspektoratowi Transportu Drogowego, który podłączy urządzenie do ogólnokrajowego systemu.

Kiedy fotoradar zacznie działać? Jak tylko wszystkie formalności zostaną spełnione - informuje ITD. Wówczas wszczęta zostanie procedura dodania go do ogólnopolskiego systemu. Inspektorzy nie zdradzają jednak ile czasu może to zająć i na tę chwilę trudno powiedzieć, czy pierwsze zdjęcia radar wykona jeszcze w tym roku.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)