Galowy koncert ZPiT Ziemia Myślenicka

16 grudnia 2010 Wydanie 48/2010
Galowy koncert ZPiT Ziemia Myślenicka
Galowy koncert ZPiT Ziemia Myślenicka

Ponad tysiąc osób obejrzało w ciągu dwóch dni niezwykły spektakl muzyki, tańca i śpiewu przygotowany przez artystów z Reprezentacyjnego Folklorystycznego Zespołu Miasta i Gminy Myślenice – Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”. Zespół, tradycyjnie już, zaprezentował się podczas dorocznych galowych koncertów z okazji zakończenia sezonu artystycznego. Zgodnie z chronologią, to już dwudziesty trzeci pełen sukcesów sezon.

Tegoroczne spotkanie z folklorem miało kilka ważnych dla Myślenic i samego zespołu dedykacji. Wśród nich najistotniejszy okazał się jubileusz pięciolecia współpracy samorządu Miasta i Gminy Myślenice z zagranicznymi partnerami z Węgier (Csopak) i Francji (Tinqueux), który zgromadził przedstawicieli obu miast wraz z delegacjami. Na scenie można było zobaczyć i usłyszeć z tej okazji zarówno tradycyjne francuskie pieśni, jak i brawurowo wykonanego węgierskiego czardasza. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” specjalnie dla gości z Węgier przygotował piosenkę węgierską, której wykonanie przyjęto owacjami na stojąco. Jubileuszowy koncert był okazją do wspomnień i uhonorowania wszystkich osób, które przez minione pięć lat kształtowały charakter i dynamikę współpracy.

- Zespół koncertował zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. W sobotę koncert w całości poświęciliśmy obchodom jubileuszowym. To nasz prezent dla przyjaciół z Węgier i Francji, a mamy ich tam naprawdę wielu, zwłaszcza w Csopaku. Niedzielne widowisko, identyczne jak to sobotnie, miało już charakter otwarty dla wszystkich naszych widzów. Sala pękała  w szwach i dla artystów zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych był to wspaniały i motywujący widok – mówi Piotr Szewczyk, kierownik Ziemi Myślenickiej.

Na scenie można było zobaczyć przekrojowo program i wszystkie grupy wiekowe. Koncert rozpoczęto polonezem w wykonaniu najmłodszych tancerzy kontynuując dalej polonezem i mazurem z okresu Księstwa Warszawskiego zatańczonych przez grupę reprezentacyjną. Dalej na scenie prezentowały się kolejno: grupa dziecięca, młodzieżowa, chór, a całości towarzyszyła kapela ludowa. W sumie 130 osób.

Podczas koncertu w niedzielę przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz Piotra Biereznego ucznia Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Myślenicach, który uległ ciężkiemu wypadkowi i wymaga kosztownego i skomplikowanego leczenia (uzbierano w sumie 2 763 zł). Widzów zachęcano także do wsparcia kolejnego wydania ksiązki „Pokonać Smoka” autorstwa Joanny Grzelki – Kopeć (więcej na ten temat na stronie zespołu: http://www.zpitzm.myslenice.pl/).

- Koncert zrobił na mnie ogromne wrażenie, piękne stroje, niezwykła dynamiczna choreografia i przygotowanie organizacyjne, sprawiły, że z wielką przyjemnością oglądałem, to, co przygotował Zespół. To prawdziwy skarb i wizytówka Myślenic – mówił za kulisami Mariusz Kuś z radia VOX.FM, który prowadził obydwa koncerty.

Podczas koncertu kierownik „Ziemi Myślenickiej” Piotr Szewczyk podsumował w kilku zdaniach, to co wydarzyło się przez ostatni rok. Była mowa o tournee do Kanady i udziale w Światowym Festiwalu Folkloru „Mundial des Cultures de Drummondville” oraz występach w Hiszpanii. - Zakończyliśmy rok wielkim sukcesem. Udało nam się zaprezentować na ważnych światowych festiwalach i mimo, iż nie uzyskaliśmy wsparcia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to pomocy finansowej udzielił nam Pan Stanley Rokicki i Władysław Kruczek, polonijni biznesmeni, Zarząd Województwa Małopolskiego, Marek Mikoś, Andrzej Maślerz i Józef Górka oraz sami członkowie Zespołu, co w rezultacie sprawiło, że w 70% sfinansowaliśmy wyjazdy na festiwale ze środków zewnętrznych. Resztę dołożył główny mecenas Zespołu - Gmina Myślenice – mówił Piotr Szewczyk.

Ten rok z całą pewnością był udany. Nie dość, że kadra Zespołu skutecznie poradziła sobie z pozyskiwaniem środków zewnętrznych, alternatywnych źródeł finansowania, to jeszcze sfinalizowano zakup 10 kompletów kostiumów sądeckich i muzyki do nowej wiązanki pieśni i tańców o wartości blisko 50 tyś zł ufundowanych przez prof. Jean Novak z San Francisco.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” cały czas się rozwija stając się silną i solidną reprezentacją kulturalną całego naszego regionu.

Podziękowania dla:

Kierownika artystycznego i choreografa Zespołu: prof. Konrada Kowalczyka; instruktora tańca i asystenta kierownika artystycznego: Karoliny Druzgały; chórmistrza i korepetytora śpiewu: prof. Marka Kluzy; kapelmistrza: Aurelii Bogackej Prorockiej; choreografa i instruktora grupy dziecięcej: prof. Marii Osadzińskiej; instruktora grupy dziecięcej: Małgorzaty Wątor; akompaniatora grup: młodzieżowej, reprezentacyjnej i wokalnej: Tomasza Pawlaka; akompaniatora grupy dziecięcej: Sylwestra Kordasa; konserwatorów i opiekunów kostiumów: Natalii Wylegały i Kamila Kmieciaka; wizażystkom: Katarzynie Mnichowskiej i Elżbiecie Łatas, dyrektorowi Szkoły Podstawowej na Chełmie: Waldemarowi Kulpa (wypożyczenie kostiumów dla dzieci), dyrektorce przedszkola nr 6 Alicji Szlachetce (wypożyczenie kostiumów dla dzieci)

Służby techniczne, które czuwały nad realizacją koncertu: realizacja dźwięku: Marek Hajto; realizacja światła: Marek Hajto i Jan Spórna; materiały promocyjne: Natala Nowacka; fotografom: Mieczysławowi Nowakowi i Michałowi Turczykowi; realizacja obrazu z kamery: Piotr Kulig, przygotowanie sali: Barbara Kmiecik.

Piotr Szewczyk

Kierownik ZPiT „Ziemia Myślenicka”