KWW M Pszczola

Gaudeamus po raz ósmy

21 października 2010 Wydanie 40/2010
Gaudeamus po raz ósmy
Gaudeamus po raz ósmy

Po raz ósmy w Myślenicach w MOKiS zainaugurował rok akademicki krakowski Uniwersytet Pedagogiczny. Obecnie na trzech wyższych uczelniach prowadzących wydziały zamiejscowe w Myślenicach studiuje około 2000 osób, w tym na UP ponad 500.

Na otwarcie przybył Jego Magnificencja Rektor UP prof. dr hab. Michał Śliwa wraz z gronem profesorów akademickich tej uczelni oraz prodziekanami wydziałów humanistycznego, matematyczno-fizyczno-technicznego oraz dyrektor Instytutu Pedagogiki Przedszkolnej i Szkolnej prof. dr. hab. Irena Adamek i kierownik Katedry Pedagogiki Przedszkolnej prof. dr hab. Bożena Muchacka. Od tego bowiem roku na UP w Myślenicach otwarte zostały studia magisterskie na tym kierunku, jako że do tej pory można było uzyskać tylko licencjat. Wpływ na ten fakt miał m.in. wysoki poziom kształcenia studentów, nowoczesne wyposażenie dydaktyczne, co przekładało się na bardzo dobry poziom prac licencjackich.

Wśród gości organizatorzy witali też m.in. posła Marka Łatasa, starostę Józefa Tomala, Antoniego Żelechowskiego, który przybył na tę uroczystość z Bostonu oraz wiele innych dostojnych przedstawicieli życia akademickiego, kulturalnego i politycznego, związanych ze środowiskiem myślenickim. Uroczystość prowadził dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych Jerzy Kosiński.

W swoim wystąpieniu rektor Michał Śliwa wyraził radość z powodu prężnie rozwijających kierunków w Myślenicach, udanej decyzji o lokalizacji tych wydziałów zamiejscowych. Gratulował studentom, którzy wybrali studia na UP w Myślenicach i podkreślał, jak to jest ważne, że tak wielu młodych ludzi chce się kształcić na wyższych uczelniach, bo to oni będą za kilka lat wyznaczali standardy i kształtowali ogólny poziom myślenickiego społeczeństwa.  Jednocześnie podziękował posłowi Markowi Łatasowi, który zapoczątkował to przedsięwzięcie, a także za jego pomoc w przekształceniu Akademii Pedagogicznej w uniwersytet. Swoje wystąpienie rektor zakończył życzeniami owocnych studiów oraz zaproszeniem dla myślenickich studentów do krakowskich klubów studenckich UP przy ulicy Podchorążych i Ingardena.

Następnie głos zabrał prodziekan wydziału humanistycznego dr hab. Bogusław Skowronek. Gratulując studentom wyboru, a Myślenicom tylu studentów, poinformował, że ilość kierunków kształcenia w naszym mieście będzie systematycznie rozszerzana. Z kolei poseł Marek Łatas wyraził satysfakcję z tego, że sam będąc absolwentem tej uczelni, może uczestniczyć w inauguracji w swoim rodzinnym mieście. Dodał, że UP w Myślenicach ma już ośmioletnią historię, a obecnie na tutejszych wydziałach studiuje ponad 500 osób. W podobnym duchu wypowiadał się także starosta Józef Tomal. Dodał, że w sumie w Myślenicach mamy ponad 2 tys. studentów studiujących na trzech uczelniach, które w naszym mieście utworzyły wydziały zamiejscowe. Także i on złożył gronu akademickiemu życzenia udanego roku studiów i pracy naukowej.

Z okazji inauguracji roku akademickiego 2010/2011 listy gratulacyjne, wraz z życzeniami sukcesów w zdobywaniu i krzewieniu wiedzy, nadesłali senator Stanisław Bisztyga oraz burmistrz Maciej Ostrowski.

Po wystąpieniach okolicznościowych rektor Michał Śliwa dokonał immatrykulacji nowo przyjętych studentów oraz wręczył indeksy przedstawicielom trzech myślenickich wydziałów.

Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. dr hab. Maria Filek. Przedstawiła w nim historię badań prowadzonych nad zapłodnieniem in vitro. Poruszyła zarówno kwestię rozwoju badań prowadzonych na różnych organizmach, doskonalenia techniki bezpiecznego wykonywania zabiegów, jak też kontrowersje natury etycznej, które narosły wokół tej metody. Podkreśliła, że in vitro, to także klonowanie. Modyfikacja genetyczna stosowana jest najczęściej w stosunku do roślin, tak by były odporne na np. susze czy nadmierne opady, a modyfikacja zwierząt prowadzona jest np. w celu pozyskania lepszej wełny. Podkreśliła też, że badania nad klonowaniem ludzi są zabronione we wszystkich krajach świata.

Uroczystość inauguracji w Myślenicach zakończyła się, jak nakazuje akademicka tradycja, pieśnią Gaudeamus Igitur.

Natomiast 2 października w Ośrodku Dydaktycznym ZSTE w Myślenicach odbyła się po raz pierwszy inauguracja roku akademickiego Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości. Na I i II roku dwóch kierunków: Finanse i Rachunkowość oraz Zarządzanie, naukę rozpoczęło w nowym roku 114 studentów. Tej uroczystości przewodniczył Jego Magnificencja Rektor WSZiB prof. dr hab. inż. Włodzimierz Roszczynialski, który podkreślił najważniejszy krok w kierunku studentów – „możliwość studiowania bliżej domu” jaki dały Myślenice. Podczas uroczystości, dziewięciu studentów I roku z najlepszą średnią ocen ze świadectwa dojrzałości otrzymało stypendia w formie „złotych” i „diamentowych” indeksów.

Ryszard Sobkowicz