Głogoczów: Kładka dla pieszych w 2017

Głogoczów: Kładka dla pieszych w 2017
Głogoczów: Kładka dla pieszych w 2017

Na przełomie maja i czerwca ogłoszony zostanie przetarg na budowę kładki dla pieszych w Głogoczowie, na wysokości „Chłopskiego Jadła”. Budowa ruszy jeszcze w tym roku, a oddanie zaplanowano na 2017

W ramach zadań z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przełomie maja i czerwca krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ogłosi przetarg na budowę kładki w Głogoczowie. Przeprawa dla pieszych ma powstać na wysokości „Chłopskiego Jadła”.

GDDKiA otrzymała potwierdzenie finansowania tej inwestycji z budżetu państwa na rok 2016. - Jeżeli nie będzie odwołań procedura przetargowa potrwa minimum dwa miesiące. W tym roku rozpocznie się budowa kładki, a w przyszłym zakończenie i oddanie do użytkowania - informuje Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Całkowita długość kładki wyniesie 64,5 m, szerokość wraz z windami 10,5 m. Będzie miała konstrukcję łukową z częściowo podwieszonym do łuku pomostem. Oprócz niej wykonana zostanie kanalizacja deszczowa, oświetlenie, iluminacja, monitoring, ogrzewanie i dojścia do niej.

Inwestycja powstanie w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (PLMN) realizowanego przez Ministerstwo infrastruktury i Budownictwa, które postanowiło poprawić bezpieczeństwo na drogach w kraju. W tym roku na budowy i ich przygotowanie wyda ponad 600 mln zł. W Małopolsce zaplanowano 72 inwestycje, w tym kilkanaście dotyczy Zakopianki, a 7 zostanie wykonanych na terenie gminy Myślenice. W Głogoczowie będzie to chodnik i dwie kładki dla pieszych, w Krzyszkowicach przebudowane zostanie skrzyżowanie z drogą powiatową, w Jaworniku kładka dla pieszych, a w Myślenicach przebudowa skrzyżowania z drogą gminną - pas włączenia i wyłączenia oraz budowa węzła dwupoziomowego na skrzyżowaniu z ul. Sobieskiego i likwidacja tymczasowej sygnalizacji świetlnej.

Jak informuje Iwona Mikrut budowa drugiej kładki w Głogoczowie także ma potwierdzenie finansowania. Ma powstać niespełna kilometr dalej w kierunku Myślenic. Jednak w jej przypadku trzeba najpierw uaktualnić mapę sytuacyjno-wysokościową, projekty podziału nieruchomości oraz uzyskać opinie i uzgodnienia od m.in. ministra ds. zdrowia, organu nadzoru górniczego, dyrektorów RZGW oraz Lasów Państwowych, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów zostanie złożony wniosek do wojewody o zgodę na realizację inwestycji i po jej uzyskaniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę obiektu.

Na razie nie ma informacji o finansowaniu drugiej kładki w Jaworniku. Pierwsza funkcjonuje od lutego 2015.