Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!

Region 3 grudnia 2019 Wydanie 45/2019
Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!
Młodzież z Głogoczowa podczas warsztatów

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie zaprosiło w okresie od lipca do grudnia 2019 roku mieszkańców Głogoczowa i dzieci z Przedszkola Samorządowego w Głogoczowie do udziału w projekcie „Polska to My. Przyszłość to Wy”.

W Głogoczowie już powoli widać efekty programu Działaj Lokalnie. Mieszkańcy wsi w ramach projektu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie pt. „Polska to My. Przyszłość to Wy” wzięli udział w międzypokoleniowych warsztatach z robienia domków dla owadów zapylających. Oj działo się, działo ... Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali mini wykładu o wpływie owadów zapylających na ekosystem i o tym jak nasza kultura wypiera owady z ich naturalnych siedlisk. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak stukanie młotkami - i starzy i młodzi z zapamiętaniem wbijali gwoździe, by zrobić własne domki. Każdy z uczestników otrzymał też krótką instrukcję jakie rośliny należy mieć w ogródku by pomóc owadom oraz kilka przykładowych roślin do posadzenia.

Za gospodyniami i ich wolontariuszami już także ostatnie warsztaty z robienia domków dla owadów zapylających w Przedszkolu Samorządowym w Głogoczowie. Przy wsparciu Piotra Sudra, lokalnego miłośnika dzikich pszczół oraz nauczycielek z Przedszkola Samorządowego w Głogoczowie dzieci poznały znaczenie owadów zapylających, a przy okazji świetnie się bawiły układając trzcinę dla owadów.

Równocześnie z warsztatami trwały prace nad przygotowaniem kącika przyrodniczego w przedszkolnym ogródku. Na kącik składa się pierwsza w Gminie Myślenice łąka kwietna zrobiona wspólnie przez mieszkańców, tablica informacyjna mówiąca o łące i owadach zapylających oraz hotelik dla owadów. Ostateczne efekty poznamy na wiosnę, ale już dziś możemy powiedzieć, że dzięki programowi Działaj Lokalnie Głogoczów zakwitnie.

Agnieszka Węgrzyn, prezeska Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie:

- Polska to My – dorośli. Przyszłość należy do dzieci. Poprzez realizację tego projektu chciałyśmy zapoczątkować w Głogoczowie swojego rodzaju zmianę kulturową. Pokazaliśmy dorosłym mieszkańcom jak kultura/zachowania człowieka wpływają na ekosystem i co możemy zrobić, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom naszych działań. Równie istotna w naszych działaniach była integracja międzypokoleniowa i edukacja najmłodszych, zgodnie z powiedzeniem „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” . Pamiętajmy - ziemi nie dostaliśmy w prezencie, a pożyczyliśmy ją od przyszłych pokoleń.

Projekt Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie „Polska to My. Przyszłość to Wy” dofinansowany został ze środków Programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS oraz Gminę Myślenice.

Red.