Głosujemy już w niedzielę

Głosujemy już w niedzielę
Głosujemy już w niedzielę

W niedzielę 16 listopada wybierać będziemy radnych gmin, powiatu, sejmiku województwa oraz wójtów i burmistrzów, którzy przez kolejne 4 lata będą stać na czele miejscowości w których mieszkamy

W piątek 14 listopada o godz. 24:00 kończy się kampania i rozpoczyna cisza wyborcza, która obowiązywać będzie do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. Te czynne będą w niedzielę 16 listopada od godz. 7 do 21. Wybierając się na wybory należy zabrać ze sobą ważny dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość (prawo jazdy, paszport). Od komisji wyborczej otrzymamy zestaw 4 kart do głosowania w wyborach na wójta lub burmistrza, do rady gminy, do rady powiatu i do sejmiku województwa. Na każdej z nich powinniśmy wstawić wyłącznie po jednym znaku „X“ przy nazwiskach wybranych przez nas kandydatów. Głos ważny jest to głos oddany na wyłącznie jednego kandydata na wójta/burmistrza, jednego kandydata do rady gminy, jednego do rady powiatu i jednego do sejmiku województwa. Pamiętajmy, że w kratce na karcie do głosowania musi się znaleźć znak „X“, a punkt przecięcia kresek tworzących „X“ musi się znaleźć w obrębie kratki.

Wybieramy radnych gminnych

Prawo do głosowania w wyborach samorządowych przysługuje obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat, w powiecie myślenickim uprawnionych do głosowania jest 96 520 osób i to one wybiorą radnych powiatowych, natomiast w poszczególnych gminach wybierać będziemy radnych gminnych. W wyborach samorządowych, inaczej niż np. w wyborach parlamentarnych, możemy głosować wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania.

W tym roku gminy zostały podzielone na okręgi jednomandatowe, co oznacza że z każdego z nich wybierzemy jednego kandydata. Radnym zostanie ten, kto otrzyma największą liczbę głosów. W gminie Myślenice wybieramy 21 radnych, w pozostałych gminach powiatu mieszkańcy wybiorą 15 swoich reprezentantów.

Wybieramy radnych powiatowych

Do Rady Powiatu wybory odbywają się w okręgach wielomandatowych. Oznacza to, że kandydaci rywalizują o kilka mandatów możliwych do uzyskania w danym okręgu. Łącznie o miejsce w radzie powiatu ubiega się 260 kandydatów z 6 komitetów wyborczych (to 10,6 chętnych na 1 miejsce). W Radzie Powiatu zasiądzie 25 radnych, których wybierzemy w 5 okręgach. W Myślenicach przewidziano dla nich 9 mandatów, w Sułkowicach 3, w okręgu składającym się z gmin Dobczyce i Siepraw są to 4 mandaty, podobnie jest w Pcimiu i Tokarni (po 4), natomiast w okręgu nr 5, który tworzą Lubień, Raciechowice i Wiśniowa będzie to 5 mandatów.

Wybieramy burmistrzów i wójtów

Równie duże emocje budzą wybory na gospodarzy poszczególnych gmin. W największej gminie – Myślenice, obecny burmistrz Maciej Ostrowski będzie rywalizował z Jarosławem Szlachetką. Również jednego kontrkandydata ma burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak, który rywalizować będzie z Beatą Dudek. Najwięcej chętnych do zarządzania gminą zgłosiło się w Sułkowicach, gdzie oprócz obecnego burmistrza Piotra Pułki o to stanowisko ubiegać się będzie jeszcze trzech kandydatów: Artur Grabczyk, Jolanta Łaski i Krzysztof Trojan.

Rywalizacja w pozostałych gminach również zapowiada się ciekawie i wyłącznie w Tokarni zgłoszony został tylko jeden kandydat. Jest nim obecny wójt Władysław Piaściak, który aby utrzymać się na stanowisku, w niedzielę 16 listopada musi zebrać ponad połowę głosów na tak, bowiem w takich przypadkach mieszkańcy opowiadać się będą „za” lub „przeciw” kandydatowi.

Z dwoma kontrkandydatami zmagać się będą obecni wójtowie w Raciechowicach i Wiśniowej. Gospodarz Raciechowic - Marek Gabzdyl konkurować będzie z Zofią Długopolską i Wacławem Cyganem, natomiast Wiesław Stalmach piastujący urząd wójta w Wiśniowej zmierzy się z Józefem Dudzikiem i Julianem Murzynem, którego pokonał w poprzednich wyborach.

W pozostałych gminach obecni wójtowie mają tylko jednego konkurenta, i tak w Sieprawiu mieszkańcy gminy wybierać będą między Tadeuszem Pitalą a Tomaszem Dyrdą, w Pcimiu pomiędzy Danielem Obajtkiem a Edytą Olesik, natomiast w Lubniu rozgrywka o stanowisko wójta rozegra się pomiędzy Kazimierzem Szczepańcem i Jerzym Waligórą.

W gminach w których w pierwszej turze żaden z kandydatów nie otrzyma ponad połowy ważnie oddanych głosów dojdzie do dogrywki. Druga tura wyborów zaplanowana jest na 30 listopada. Przechodzi do niej dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem, a wygrywa ten, który zdobędzie więcej głosów.

Wybieramy radnych do sejmiku województwa

Wybierać będziemy również radnych sejmiku województwa w okręgach wielomandatowych i w systemie proporcjonalnym z zastosowaniem 5-procentowego progu wyborczego. Nasz powiat wraz z wadowickim, suskim, nowotarskim i tatrzańskim, tworzy okręg numer 4. Do sejmiku z naszego okręgu przewidziano 7 mandatów o które ubiegać się będzie 103 kandydatów z 10 list wyborczych.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)