Piknik ekologiczny

Gmina na nowych torach

Gmina na nowych torach

Nastawnik pociągu „Tokarnia” mieszkańcy powierzyli nowemu maszyniście Markowi Klusce, który zdetronizował po ośmiu latach Władysława Piaściaka. Nowy wójt swoimi kandydatami obsadził 10 z 15 mandatów w Radzie Gminnej, stąd też w ich udziale przypadły również stanowiska zarządzające w radzie

Nową kadencję w Tokarni rozpoczęła sesja w dniu 22 listopada, której prowadzenie przypadło radnemu seniorowi Józefowi Kalecie. Tradycyjnie rozpoczęto od wręczenia zaświadczeń dla nowych radnych przez Przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej, którym w Tokarni był Wojciech Morus.

Zaprzysiężony został również nowy wójt gminy, który w swoim pierwszym wystąpieniu przede wszystkim zapraszał wszystkich do współpracy i podkreślił, że jest dumny ze swojego pochodzenia: - Szacunek i zaufanie jakie otrzymaliśmy zobowiązuje nas do działania, zobowiązuje do realizacji planów, zadań, rozwiązywania problemów, ale również do służenia. Dlatego z tego miejsca zapraszam wszystkich do współpracy, szczególnie nową radę i panią przewodniczącą, ponieważ wiem, że razem będziemy mogli realizować te zadania, te cele, priorytety, jak również będziemy mogli rozwiązywać problemy i dobrze służyć. Gmina Tokarnia nie jest samotną wyspą dlatego wierzę i liczę na dobrą współpracę również z powiatem, z gminami ościennymi i sejmikiem. Jestem dumny, że jestem mieszkańcem Gminy Tokarnia, pięknej gminy, rozwijającej się, gminy, która może w każdym momencie rozwijać się jeszcze lepiej. Uważam, że razem możemy spowodować, by ludzie tutaj byli szczęśliwi, czuli się dobrze, bezpiecznie. Chciałbym, abyśmy wykorzystali ten czas, w którym gmina leży w naszych rękach, wykorzystali go dobrze, mądrze, żeby wszyscy cieszyli się, że tutaj właśnie jest ich mała ojczyzna - mówił.

Na przewodniczącego rady zgłoszono aż trzech kandydatów. Wybór padł na Jolantę Milewską z KWW Nasza Gmina Tokarnia, która 8 głosami „za” wygrała rywalizację z Józefem Kaletą (3 głosy „za”) i Teresą Jopek (2 głosy „za”).

Głosowanie na wiceprzewodniczących rady musiało być powtórzone, ponieważ w pierwszym nie udało się zdobyć odpowiedniej ilości głosów obu kandydatom. W pierwszym głosowaniu wiceprzewodniczącym został Marcin Jugowiec, którego poparło 10 radnych, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. W drugim głosowaniu wybrano natomiast Pawła Zadorę, który otrzymał 8 głosów. W obu głosowaniach kontrkandydatem był Adam Kotoniak z KW PiS, który otrzymał odpowiednio: 5 głosów „za”, 4 „przeciw” i 2 wstrzymujące się, a po raz drugi tylko 5 głosów „za”.

Skład Rady Gminy w Tokarni w kadencji 2018-2023: KWW Nasza Gmina Tokarnia: Piotr Paweł Żyła, Jolanta Milewska, Józef Kaleta, Marek Kluska, Marcin Jugowiec, Justyna Wojtasik, Michalina Klimas, Agnieszka Buda-Zembol, Elżbieta Kania, Adam Kotoniak; KW Prawo i Sprawiedliwość: Marek Rapacz, Paweł Zadora, Teresa Jopek, Mieczysław Śmietana, Teresa Luberda.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)