Górny Jaz z roku 1935

Górny Jaz z roku 1935

26. października, Gazeta Myślenicka zamieściła zdjęcie z kolekcji Józefa Stanisław Błachuta, ukazujące jaz na Rabie „z lat 1950-1960” jak podaje opis. Chciałbym je uzupełnić innym zdjęciem naszego jazu, wykonanym jakieś 25 lat wcześniej, prawdopodobnie około roku 1935

Miejsce obu fotografii jest to samo, wykonane być mogły w zbliżonym czasie: pogodna niedziela lub inny wakacyjny (?) dzień. Na obu jest to ten sam jaz, betonowy w górnej części (przegroda Raby, przepławka dla ryb, ujęcie wody do Młynówki po stronie Zakopianki), a zbudowany z drewnianych dylowin w części dolnej. W tle obu widać te same domy oraz z lewej strony, wysoki postument zabytkowej kapliczki. Inny natomiast był cel wykonania fotografii. Zdjęcie młodsze pokazuje jaz i jego miejsce w krajobrazie Myślenic, zdjęcie starsze koncentruje się na osobach zgromadzonych na jazie w ciepły dzień lat 30. Proszę zwrócić uwagę na ciekawy zestaw ubiorów: stroje kąpielowe siedzących, suknie pięknych pań, tzw „pumpy” pana w czapce po lewej stronie i kompletny garnitur pana w kapeluszu z prawej.

Właśnie z tymi osobami wiąże się prośba do czytelników. Może ktoś jest w stanie, mimo upływu około 80. lat, rozpoznać kogoś ze zgromadzonych, może jakieś twarze zostały uwidocznione na fotografiach w rodzinnych albumach. Tylko jedna osoba jest znana: mężczyzna z wąsikiem ubrany w plażowy strój (szwimki czyli kąpielówki), siedzący po prawej skrajnej stronie. Jest to Kazimierz Skowroński, syn Tadeusza (starszego), a brat Tadeusza (młodszego), aptekarzy myślenickich, zidentyfikowany przez pana Andrzeja Skowrońskiego, z którego zbioru pochodzi zdjęcie. Śp. Kazimierz, stryj Andrzeja, zginął we wrześniu 1939 roku rozstrzelany przez żołnierzy Wehrmachtu w fortecznym rowie po kapitulacji twierdzy Modlin i spoczywa w wojskowych kwaterach cmentarza w Zakroczymiu.

Andrzej Skowroński