KWW M Pszczola

Gospodarka odpadami-pytania i odpowiedzi

Miasto 11 kwietnia 2013 Wydanie 13/2013

Gdzie możemy dostać jakiś formularz i jak możemy zgłosić chęć segregacji odpadów?

Właściciel każdej nieruchomości będzie zobowiązany do wypełnienia deklaracji, w której poda ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Samodzielnie wyliczy stawkę i taką też będzie wpłacał do gminy raz w miesiącu. W deklaracji należy ująć również osoby zamieszkujące okresowo i wskazać jak często przebywają na terenie nieruchomości. Np. osoby studiujące i mieszkające poza Gminą Myślenice są zameldowane w domu rodzinnym, jednak przebywają w nim tylko w czasie wakacji  - nie będą płaciły za 12 miesięcy. Dlatego też Burmistrz zwraca się z prośbą o wpisanie w deklaracji, iż taka osoba przebywa w domu np. 3 miesiące i za te 3 miesiące będzie płacić. Proszę również pamiętać, iż nie płacimy od osób zameldowanych, ale zamieszkałych.

Ile wyniesie opłata przy trzech osobach?

Finalna stawka pobierana od mieszkańca nie jest jeszcze znana. Otwarte zostały oferty, na przewoźnika odpadów, jednak wynik przetargu poznamy po sprawdzeniu wszystkich ofert pod względem formalnym.  Przy trzech osobach zamieszkujących będzie to kwota “stawka” x 3.

Czy możemy ustalić aby śmieci były odbierane co drugi tydzień i czy wpłynie to na wysokość opłaty?

Odpady będą odbierane wg kalendarza, który otrzymają Państwo 1 lipca. Będą w nim zaznaczone daty odbioru poszczególnych odpadów.

Mieszkam w domu wielorodzinnym i każdy z nas osobno płaci rachunki jak w takiej sytuacji wygląda przydział pojemników?

Podstawowy zestaw dwóch worków i dwóch pojemników jest przeznaczony dla rodziny 1-6 osób. Jeśli np. mieszkają Państwo w budynku wielorodzinnym i każda rodzina osobno płaci podatek od nieruchomości, to każda rodzina osobno wypełni deklarację i dostanie osobny zestaw worków i koszy.

Czy worki na odpady dostarczane będę razem ze stojakami na nie?

Nie dysponuję miejscem, abym mógł je bezpiecznie składować przed zwierzętami typu koty i inne bezdomne zwierzęta które mogą zainteresować się zapachami pochodzącymi z nich.

Worki na odpady będą dostarczane bez stojaków. Każda rodzina /gospodarstwo będzie miało dwa worki (1. szkło 2. papier+plastik+metal+tekstylia) pojemniki (1. odpady biodegradowalne, 2. na odpady pozostałe) oraz 5 litrowy pojemnik na bioodpady – żeby np. włożyć pod zlew. Worki (jeśli jest miejsce można trzymać gdzieś w domu i wystawiać je w wyznaczonym dniu wywozu). Odpady, które mogą generować zapachy, to w tym przypadku odpady bio (czyli np. resztki jedzenia), a te będą wyrzucane do specjalnego pojemnika, który przewoźnik przy każdym opróżnieniu będzie je dezynfekował.