Grażyna Kosiba

Grażyna Kosiba
Fot. M. Gaczyńska

Kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie

- W jaki sposób Wiejski Dom Kultury w Głogoczowie jest wykorzystywany przez mieszkańców?

- Z Wiejskiego Domu Kultury, który jest filią Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu, korzystają wszystkie grupy wiekowe i społeczne Głogoczowa, a także goście spoza miejscowości. Dzieci i młodzież szkolna może uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych, dorośli i seniorzy w koncertach, spotkaniach, wernisażach, slajdowiskach, imprezach organizowanych wspólnie ze stowarzyszeniami działającymi w miejscowości.

- Pod koniec lipca zakończył się pierwszy etap programu Kultura. Moje ulubione miejsce, realizowanego przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2019. Czy udało się uzyskać poparcie dla jakiegoś projektu z Głogoczowa?

- Rzeczywiście od połowy maja aktywnie działamy, pracując przy tym projekcie. Integralną częścią zadania było przeprowadzenie diagnozy potencjału, zasobów i potrzeb mieszkańców Myślenic i sołectw naszej gminy. Zorganizowaliśmy 3 spotkania badawcze: warsztaty i fokus oraz 4 pikniki, na których również prowadziliśmy rozmowy o kulturze lokalnej i przeprowadziliśmy badania ankietowe. Kolejnym etapem było ogłoszenie naboru pomysłów kulturalnych, z których mogliśmy wybrać do realizacji czyli dofinansowania przez Narodowe Centrum Kultury maksymalnie 7 inicjatyw. Komisja z 11złożonych wniosków, wybrała 5. Wyniki tych wyborów są ogłoszone na stronach internetowych: mokis.myslenice.pl oraz glogoczow.malopolska.pl. Pomysły są bardzo ciekawe i świetnie rozłożone terytorialnie: po jednym z Myślenic, Głogoczowa, Krzyszkowic i Bęczarki. Jeden projekt realizowany będzie w sieci. Projekt głogoczowski to: „Kultura bez reszty. Kultura bez resztek”, polega na cyklu trzech spotkań warsztatowych z elementami wykładów o artystach ekologicznie zaangażowanych i sztuce proekologicznej. Na każdym spotkaniu po części kulturalnej następuje wprowadzenie do tematyki „zero waste” oraz warsztaty z chemii domowej i kosmetyków ekologicznych. Projekt zgłosiło Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, a dom kultury będzie w nim partnerem. Rzeczywiście jest to pomysł innowacyjny, ciekawy i dotykający kultury w sposób inny niż do tej pory.

- Obecnie trwają wakacje, czas wolny, czy WDK w Głogoczowie organizuje jakieś zajęcia dla dzieci?

- Wakacje to okres, kiedy mamy więcej czasu dla siebie i dzieci. W tym roku Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Głogoczowa, z którym współpracujemy, pozyskało z Fundacji Tesco Miasteczko Rowerowe – maty z wymalowanymi pasami do ułożenia jezdni oraz znaki drogowe. Stowarzyszenie realizowało projekt: „Bezpieczna jazda od najmłodszych lat” na zielonym boisku szkoły w Głogoczowie, a Dom Kultury i filia Biblioteki Publicznej w Myślenicach włączyły się do niego z takimi działaniami, jak: speed ball, „Biblioteka pod chmurką”, zajęcia plastyczne. Początek wakacji był pod znakiem (drogowym!) jazdy na rowerach, hulajnogach itp. Projektowe działania zakończyły się na pikniku rodzinnym. Tutaj bawiły się także całe rodziny. Zaprosiliśmy mieszkańców Głogoczowa do zabawy z druhami strażakami, na zjeżdżalnię dmuchaną, do gry w paintball, speed ball, oczywiście było miasteczko rowerowe, występy piosenkarzy i inne atrakcje. Bardzo miło było nam, organizatorom, że na teren szkolny przychodziły całe rodziny. Dom kultury wraz z współpracującymi z nami NGO-sami, w ostatnich latach kładzie duży nacisk na organizowanie imprez dla całych rodzin. Staramy się tak przygotowywać wydarzenia, żeby nikt: ani duży, ani mały nie poczuł się wykluczony. Powiedziałam o tym dlatego, że te wakacje stoją w Głogoczowie pod znakiem rękodzieła. Na warsztaty zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Jesteśmy po filcowaniu na mokro. Przez trzy dni robiliśmy filcowe kwiatki, breloczki, biżuterię. Tworzyli ludzie mali i ludzie dorośli – wszyscy z jednakowym zaangażowaniem i radością. Na koniec lipca mamy zaplanowane warsztaty szycia ręcznego: „Tańcowała igła z nitką”, a na początku sierpnia warsztaty ceramiczne w ramach Myślenickiego Festiwalu Ceramiki. Do szycia i lepienia zapraszamy dzieci w towarzystwie zaangażowanego w proces twórczy dorosłego. Wszystkich zainteresowanych prosimy o śledzenie stron fb i tablic informacyjnych.

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu