Grupa promująca region

3 kwietnia 2008 Wydanie 12/2008
Grupa promująca region
Partnerstwo Subregionu Południowej Małopolski tworzy 11 gmin, fot. arch. UGiM Dobczyce

Jedenaście gmin połączyło siły, aby wspólnie walczyć o turystów, ochronę środowiska i skuteczne promowanie tego, co w regionie najcenniejsze. W tym celu powołano do życia Partnerstwo Subregionu Południowej Małopolski „Beskidek”

To pierwsza tego typu inicjatywa w Małopolsce. Podpisy pod deklaracją na rzecz rozwoju subregionu, w ramach projektu „Beskidek” złożyli przedstawiciele 11 gmin: Dobczyc, Gdowa, Lanckorony, Łapanowa, Mucharza, Raciechowic, Sieprawia, Stryszowa, Sułkowic, Trzciany i Żegocina.

Organizacja nastawiona jest na promowanie lokalnego produktu spożywczego oraz twórczości ludowej. Gminy będą walczyć o turystę, o ochronę środowiska a także o edukowanie mieszkańców w zakresie ochrony tego, co w regionie najcenniejsze. - Zależy nam na tym, aby pokazać, że na południe od Krakowa są nie tylko Tatry i Podhale. O wiele bliżej leżą podkrakowskie gminy, gdzie jest nie tylko czyste powietrze, ale również ciekawe szlaki turystyczne, warte zobaczenia zabytki, a także zdrowa żywność - argumentował Marek Gabzdyl, wójt Raciechowic.

W jaki sposób chcą to osiągnąć? Przede wszystkim poprzez modernizację szlaków turystycznych oraz wytyczanie nowych tras, zarówno pieszych, rowerowych i konnych. Będą one prowadzić do zmodernizowanych gospodarstw agroturystycznych, które poszerzą bazę noclegową tego regionu.

Wśród pomysłów na promocję gmin „Beskidka” znalazło się także otwarcie sklepu z regionalnymi produktami. Miałby on powstać w Krakowie i poprzez tradycyjną i zdrową żywność przyciągać turystów do poszczególnych gmin. Obecnie smakołyków z regionalnych stołów „Beskidka” można spróbować w Karczmie w Krzywaczce.

To jednak nie wszystko, bowiem gminy mają zamiar organizować prezentacje tradycyjnych, często zapomnianych zawodów, takich jak hafciarstwo czy kowalstwo. Dzięki temu turyści będą mogli nie tylko oglądać rzemieślników przy pracy, a także samemu brać w niej udział.

Członkowie „Beskidka” wierzą, że federacji gmin łatwiej będzie osiągnąć zamierzone cele oraz ubiegać się o dotacje finansowe.

- Jesteście pierwsi i będzie wam trudno – podczas uroczystego podpisania deklaracji mówił wojewoda małopolski Jerzy Miller – ale jesteście silni i to jest waszą zaletą – kontynuował.

Zaznaczył także, że te jedenaście gmin może przygotować doskonałą propozycję spędzania wolnego czasu nie tylko dla osób pracujących, ale przede wszystkim dla emerytów i matek z dziećmi, którzy potrzebują właśnie takiego zacisza, pełnego atrakcji turystycznych i świeżego powietrza.

Partnerstwo subregionu ma charakter federacji. Prezydium liczyć będzie jedenaście osób, które reprezentować będą każdą z gmin. Co sześć miesięcy prezydium przewodniczyć będzie przedstawiciel każdej z gmin. Dobczyce jako pierwsza gmina podjęły się tej roli. Będzie ją sprawować do września 2008 roku. W imieniu Gminy Dobczyce deklarację partnerstwa podpisali: burmistrz Marcin Pawlak, Maria Brożek - prezes Izby Gospodarczej Dorzecza Raby oraz Maria Topa reprezentująca Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Przez każde następne sześć miesięcy praca partnerstwa w porządku alfabetycznym będą nadzorowały kolejne gminy.

p.jag