Gumularz o krok od zwycięstwa

Sport 14 stycznia 2020 Wydanie 2/2020
Gumularz o krok od zwycięstwa
Szymon Gumularz zajął drugą lokatę Fot. P. Panuś

W Krakowie zakończył się XXX Międzynarodowy Festiwal Szachowy Cracovia. Był on rekordowy pod względem ilości uczestników, jak również pod względem wysokiego poziomu gry.

- Według rankingu zawodników biorących udział w naszym turnieju to był najmocniejszy turniej w Polsce - nie ukrywa satysfakcji prezes Małopolskiego Związku Szachowego Kamila Kałużna.Zaznacza także, że w każdej z grup poziom turnieju był zarówno wysoki jak i gry niezwykle zacięte.

W turnieju głównym triumfował Ukrainiec Petro Golubka. W Małopolsce tego szachisty nikt nie traktuje jednak jako gracza zagranicznego. Przez wiele lat stanowił on o sile sekcji nowosądeckiej Sandecji, zżył się z miejscową społecznością, ale po rozwiązaniu sekcji w tym klubie musiał wrócić do ojczyzny. Drugą lokatę zajął Szymon Gumularz. Pochodzący z Sułkowic zawodnik Polonii Wrocław ma w CV grę dla krakowskiej Wisły i w zawodach wyprzedził faworyzowanego Jacka Tomczaka z Akademii Szachowej Gliwice. Tomczak stał się żywą legendą polskich szachów, gdy podczas Olimpiady Szachowej pokonał byłego mistrza świata Kramnika i ta wygrana zadecydowała o zwycięstwie Polski nad Rosją w 2018 roku, co było wiekopomnym wydarzeniem, na które polskie szachy czeały ponad pół wieku! 19. pozycję zajął Mateusz Brożyna z Myślenickiej Akademii Talentów. W turnieju kobiet triumfowała Isha Sharma. w grupie B najlepszy okazał się reprezentant Ukrainy Artem Lutsko, w grupie C Barbara Trybowska.

W grupie D trzeci był Marcin Mikołajski z TKKF Dobczyce, a ósmy Artur Mądrala z MAT Myślenice. W grupie E Lena Kołodziej była czwarta, a piąty Adam Nowakowski (oboje TKKF Dobczyce).

 Paweł Panuś