Harcerze przy ogniu niepodległości

Edukacja 20 listopada 2018 Wydanie 41/2018
Harcerze przy ogniu niepodległości

,,Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem. Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem” - tymi słowami wiersza Wisławy Szymborskiej zuchy i harcerze z Hufca ZHP Myślenice rozpoczęły ognisko patriotyczne

W Myślenicach 10 listopada zapadał zmrok, a na samym środku Rynku zapłonęło wielkie ognisko. Hufiec Myślenice świętujący przez cały weekend 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości zaprosił wszystkie rodziny zuchów i harcerzy, mieszkańców miasta oraz znajomych na śpiewogranie patriotyczne i harcerskie przy wspólnym ogniu. Druhna komendantka phm. Karolina Szlachetka powitała zebranych uczestników zlotu i gości gawędą patriotyczną, a później miastem płynął śpiew, dźwięk gitar i teksty wierszy patriotycznych.

- Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem ,,Bratniego Słowa” i tradycyjnym puszczeniem iskierki przyjaźni. Dziękujemy serdecznie strażakom z OSP Śródmieście, którzy dbali o bezpieczeństwo w trakcie ogniska oraz wszystkim uczestnikom i gościom za wspólnie spędzony czas. Dwudniowy zlot był bardzo owocny w wydarzenia związane ze stuleciem odzyskania niepodległości. Jesteśmy dumni, mogąc świętować wspólnie tak ważną rocznicę dla naszego kraju - relacjonuje Magdalena Wojtan, członkini Komendy Hufca ds. programu.

Zuchy i harcerze w sobotę uczestniczyli również w grze miejskiej na terenie Myślenic, podczas której poznali 100 bohaterów, którzy przyczynili się do niepodległej Polski, a w niedzielę, 11 listopada stworzyli harcerską strefę kibica na płycie Rynku dla biegaczy biorących udział w Narodowym Biegu Stulecia ,,Od Bałtyku aż do Tatr”. Uczestnicy zlotu wzięli także udział w odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego na Rynku wraz z mieszkańcami miasta, a później uczestniczyli w uroczystościach w Myślenicach, Dobczycach i Jaworniku.