Historia Myślenic - historią nas wszystkich

Historia Myślenic - historią nas wszystkich

Historia naszego miasta to historia nas wszystkich, ciąg zdarzeń, które w pewien sposób ukształtowały nasze miasto i sprawiły że Myślenice i myśleniczanie postrzegani są przez ich pryzmat.

O historii zazwyczaj pamiętamy i staramy się pamiętać o rocznicach doniosłych zdarzeń, które tutaj miały miejsce. Takim niezwykle ważnym wydarzeniem jest Jubileusz 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej.

Cieszcie się Myślenice macie czym koniecznie. Oto was Matka Boża nie opuści wiecznie Podajcie się w obronę Jej się poruczając. I nas wszystkich modlitwy ku temu przyłączając. Aby ktokolwiek jedno tej Panny pomocy Wzywa: był uczestnikiem swych próśb z boskiej mocy. XVII wieczny hymn ku czci Matki Bożej Myślenickiej.

Zanim jednak znajdziemy się w roku 1969 musimy cofnąć się aż do wieku XVII. Właśnie w wieku XVII rozpoczął się jeden z rozdziałów historii miasta, Obraz znajdujący się w mieszkan...

Artykuł dostępny tylko dla abonentów - pozostało 80%

Kup cyfrowe wydanie

Uzyskaj dostęp do wszystkich treści strony www
Pobierz całą treśc gazety w formacie PDF
Czytaj gazetę wcześniej niż w kiosku

W prenumeracie od 1,45 zł
Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu.