Historyczny sukces czy zmarnowana szansa

Sport 30 lipca 2019 Wydanie 28/2019
Historyczny sukces czy zmarnowana szansa
LKS Górki zakończył sezon na 3. miejscu A-klasy Fot. P. Biela

Za drużyną Górek, prowadzoną przez trenera Wojciecha Czajkę, najlepszy sezon w działalności klubu. Rozgrywki myślenickiej A-klasy zespół zakończył na trzeciej pozycji. Miejsce na podium to na pewno wielki sukces samych zawodników i działaczy, jednak do pewnego momentu wydawało się, że ekipa pewnym krokiem zmierza w stronę awansu do piątej ligi…

Obiecujące rezultaty meczów sparingowych i zwycięstwa m.in. z piątoligowymi Orłem Myślenice czy Karpatami Siepraw zapowiadały, że klub reprezentujący Górne Przedmieście będzie pretendentem do walki o najwyższe lokaty w rozgrywkach A-klasy w rundzie wiosennej. Wszyscy zawodnicy grający podczas jesiennej rywalizacji zdeklarowali chęć dalszej gry i reprezentowania barw drużyny, a zespół dodatkowo wzmocnili bracia Sabałowie. Klub poczynił również kilka zmian organizacyjnych, wybierając nowy, powiększony zarząd. Tegoroczne rozgrywki ligowe Górki rozpoczęły od starcia z Zielonką, wygrywając 3:1. Następnie myśleniczanie zanotowali efektowne triumfy z solidnym Toporem 7:0 oraz Skalnikiem 5:1, a fenomenalne rozpoczęcie sezonu uzupełniło wyjazdowe zwycięstwo nad wymagającym Rokitą 3:1.

Po czterech kolejkach, podopieczni trenera Czajki zbliżyli się na zaledwie trzy punkty do prowadzącego Jordana, jednak w dalszej fazie sezonu świetna dyspozycja odchodziła nieco w zapomnienie. Sensacyjne remisy przed własną publicznością z Orłem Nowa Wieś (2:2) i LKS Trzebunia (1:1) oraz decydująca o losach mistrzostwa porażka z Jordanem 1:2 przekreśliły szanse Górek w walce o awans, a następnie zespół znowu stracił punkty z ligowym średniakiem Lubomirem 1:1. Przełamanie złej passy nadeszło w pojedynkach z Hejnałem Krzyszkowice i Iskrą Głogoczów, w których Górki pewnie triumfowały, wygrywając jednak z zespołami z dolnej części tabeli. Następnie bardzo dobre zawody z Beskidem zakończone zostały pechową porażką 0:1, a kilka dni później ekipa zanotowała najsłabsze starcie sezonu z Iskrą Brzączowice, przegrywając 0:2. Sezon 2018/2019 zakończyła wyjazdowa wygrana nad wysoko sklasyfikowaną Clavią 3:0 oraz porażka 1:3 z LKS Rudnik.

Górki Myślenice zakończyły sezon z dorobkiem 50 punktów, a ta zdobycz pozwoliła na zajęcie miejsca na najniższym stopniu podium. Na starcie drużyna trenera Wojciecha Czajki nie należała do grona faworytów i grając bez presji zanotowała bardzo dobrą rundę jesienną w roli tzw. czarnego konia. Zespół Górek może pochwalić się najmniejszą liczbą straconych goli w całej stawce, co w porównaniu z minionym sezonem jest najbardziej widocznym postępem. Chociaż obecny rezultat jest historycznym osiągnięciem, to na pewno jest traktowany z lekkim niedosytem.

W całym sezonie w drużynie Górek zagrało łącznie 27 zawodników. Najskuteczniejszym z piłkarzy okazał się Mateusz Pietrzyk, strzelec aż 18 bramek, a największą liczbą asyst pochwalić może się Mateusz Biela (7 asyst). Należy wspomnieć, że obydwu młodych zawodników znalazło swoje uznanie w głosach kibiców, którzy w internetowym sondażu wybrali ich na najlepszych zawodników sezonu. Duży wkład w sportowy wynik to zasługa Ireneusza Ziaji i Mateusza Kubińskiego, a więc dwóch środkowych obrońców, którzy spędzili na murawie najwięcej czasu. Ponadto nie można zapomnieć o reprezentujących barwy klubu od lat, a pozostających w podstawowym składzie zawodnikach, takich jak: Mateusz Obierzyński, Rafał Bujas, Jarosław Kuchnia, Krystian Kubiczek, Kamil Plewa czy Marek Zięba. Widoczny jest też wpływ na grę młodych piłkarzy, a więc wyróżniających się braci Tomasza i Mateusza Sabałów czy Karola Turały.

LKS Górki kończą tym samym czternasty rok działalności z mieszanymi uczuciami, jednak należy podkreślić wielki postęp całego klubu w każdym możliwym aspekcie, począwszy od działalności zespołów piłkarskich i organizacji, poprzez infrastrukturę i sprzęt, aż do rozpoznawalności ekipy w lokalnych mediach. Celem na najbliższy czas jest utworzenie szkółki piłkarskiej dla najmłodszych adeptów piłki nożnej. Pierwsze spotkanie dla zainteresowanych odbyło się w piątek się 19 lipca o godz. 18.

Oliwier Bzowski

KADRA LKS GÓRKI MYŚLENICE – SEZON 2018/2019

Bramkarze: Krystian Kubiczek, Artur Szlachetka, Tomasz Stanach, Filip Kudas

Obrońcy: Kamil Plewa, Ireneusz Ziaja, Rafał Bujas, Paweł Maślak, Tomasz Kania, Mateusz Kubiński, Andrzej Szlachetka, Bartłomiej Bednarz, Bartosz Górka

Pomocnicy: Mateusz Obierzyński (kapitan), Mateusz Biela, Karol Turała, Paweł Dąbrowa, Jarosław Kuchnia, Marek Zięba, Mateusz Sabała, Tomasz Sabała, Konrad Polewka

Napastnicy: Ignacy Dudek, Mateusz Pietrzyk, Kamil Malina

Trener: Wojciech Czajka