I Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-ballu

Miasto Sport 19 listopada 2019 Wydanie 43/2019
I Mistrzostwa Polski Seniorów w Speed-ballu
Uczestnicy I Mistrzostw Polski Seniorów w Speed-ballu Fot. fot. Arkadiusz Żak

Są aktywni, ambitni i spragnieni innowacji. Swoją postawą mogą zawstydzić niejednego młodego człowieka. W miniony weekend do Myślenic zjechali seniorzy z południowej i centralnej Polski, aby rywalizować podczas I Mistrzostw Polski Seniorów w Speed-ballu.

Reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora oraz organizacji zrzeszających seniorów z Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska oraz ziemi łódzkiej skrzyżowali swoje rakiety podczas Mistrzostw Polski w speed-ballu dedykowanych seniorom. W uroczystym otwarciu sportowych zmagań wziął też udział burmistrz Jarosław Szalchetka, który życzył wszystkim zawodnikom dobrej zabawy i udanej rywalizacji.

W zawodach wzięło udział 30 zawodników, którzy walczyli o najwyższe lokaty w grze na czas oraz w grze singlowej. Zawody odbyły się w formule dwóch turniejów z podziałem na płeć.

- Zapoczątkowaliśmy cykl wydarzeń dedykowanych seniorom. Jest to ważny moment w historii polskiego speed-ballu, ponieważ to nasz region będzie kojarzony jako miejsce, gdzie na zawodach spotykają się seniorzy trenujący speed-ball – podkreśla Zbigniew Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Na podium triumfowali: Super - solo seniorek: Maria Smolarska (UTW Drzewica), Danuta Fugas (AWS Wojkowice), Irena Kwiecień (UTW Drzewica).

Super-solo seniorów: Andrzej Marie (AWS Wojkowice), Bogdan Piekarski (UTW Drzewica), Józef Barański (Stowarzyszenie Radość Życia w Wałbrzychu).

Gra singlowa seniorek: Maria Smolarska (Speed-ball Drzewica), Halina Liszka (UTW Lipnica Murowana), Halina Pressel (Noworudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku).

Gra singlowa seniorów: Andrzej Marie (AWS Wojkowice), Józef Trojanowski (UTW Lipnica Murowana), Stefan Kowal (UTW Drzewica).

- To, co się wydarzyło w miniony weekend, przerosło nasze oczekiwania. Zawody finałowe przy udziale seniorów to było jedno z najbardziej wzruszających wydarzeń w tym roku. Seniorzy pokazali nam niesamowite zaangażowanie i byli przygotowani do zawodów. Ten potencjał trzeba wspierać – relacjonuje Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia.

Speed-ball to sport z wykorzystaniem piłki i rakietek. Jego historia sięga lat 80. XX wieku, kiedy to nowatorska metoda treningu tenisistów przerodziła się w samodzielny sport. Do Polski speed-ball zawitał w 2014 roku i od tego czasu rozwija się także w naszym regionie. Na ziemi myślenickiej powstała także pierwsza w Polsce grupa seniorów trenujących speed-ball. Prekursorem i założycielem grupy był śp. Stefan Patyk z UTW Myślenice.

GSI