Izraelczycy w Myślenicach

Izraelczycy w Myślenicach
Po wyjściu z MOKiS uczniowie ustawili się do wspólnego zdjęcia, a następnie udali się do Małopolskiej Szkoły Gościnności Fot. A. Ostafin

Ponad 70 uczniów z Izraela odwiedziło Myślenice. Przyjechali do naszego miasta na zaproszenie Małopolskiej Szkoły Gościnności. Placówka zamierza rozpocząć z izraelską szkołą młodzieżową wymianę.

Zaproszenie izraelskich uczniów do Myślenic to inicjatywa podjęta w wyniku szkolenia „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, zorganizowanego we wrześniu przez warszawski Ośrodek Rozwoju Edukacji, w którym uczestniczyła Monika Moniak, anglistka z Małopolskiej Szkoły Gościnności. Dotyczyło ono Holocaustu i polsko-żydowskich relacji, a miało na celu ich poprawę. Jedna z części szkolenia odbywała się w Polsce, a druga w Izraelu. Przy okazji zagranicznej wizyty pani Monika nawiązała współpracę ze szkołą średnią w Kadim - Zoran, która zaowocowała jednodniową wizytą uczniów z Izraela w naszym mieście.

Na zagranicznych gości z niecierpliwością czekali uczniowie Małopolskiej Szkoły Gościnności, wśród nich Gabriela Kowalczyk, Karol Pudlik i Sebastian Młynarczyk.

– Cieszę się z tego spotkania, będziemy mogli zintegrować się z uczniami z Izraela – mówiła Gabrysia.

– Warto poznawać historię, która często bywa zakłamywana, jak w przypadku relacji Polaków z Żydami. Poza tym dzięki wizycie Izraelczyków dowiemy się wiele na temat ich kultury – dodał Karol Pudlik. Sebastian natomiast podkreślał, że wizyta izraelskich uczniów to świetna lekcja tolerancji, szacunku wobec inności kulturowej. – Mam nadzieję, że zrobimy na nich dobre wrażenie.

Jak to było?

Wizyta Izraelczyków rozpoczęła się od spotkania w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, podczas którego młodzież obejrzała multimedialne prezentacje dotyczące obu szkół, przygotowane przez ich uczniów, a następnie wysłuchała wykładu badacza wzajemnych relacji polsko-żydowskich na terenie ziemi myślenickiej Marka Stoszka, dotyczącego historii Żydów w Myślenicach. – Żydzi są obecni w naszym mieście od 1863 roku. Stanowili 1/3 mieszkańców. Aż do sierpnia 1942 roku, kiedy to dokonano ich eksterminacji, zwanej końcem świata myślenickich Żydów, aktywnie działali w Myślenicach – byli radnymi, urzędnikami, lekarzami, adwokatami czy sklepikarzami. Żyli wspólnie z Polakami, razem pracowali, razem się bawili. Właśnie o tym będę opowiadał – mówił przed rozpoczęciem wykładu Marek Stoszek. Swoje wystąpienie urozmaicił multimedialną prezentacją. Pokazywał m.in. miejsca związane z żydowską działalnością w naszym mieście oraz przedstawiał sylwetki znaczących mieszkańców Myślenic żydowskiej narodowości. Starał się zaangażować izraelskich gości, pytając ich w trakcie wykładu m.in. o polskie korzenie czy o anegdoty dotyczące polsko-żydowskich relacji.

Kolejnym punktem spotkania w MOKiS były muzyczne występy reprezentantów szkół. Nie zabrakło wspólnych śpiewów i tańców. – Panowała bardzo miła, radosna atmosfera. Nie spodziewałam się, że Izraelczycy tak żywo zareagują na nasz występ. A jeśli chodzi o wykład Marka Stoszka, to bardzo się im spodobał, już prosili mnie o jego kopie – mówiła Monika Moniak.

Pojadą do Izraela

Po wyjściu z MOKiS wszyscy udali się do Małopolskiej Szkoły Gościnności, gdzie zaplanowano jej zwiedzanie oraz zajęcia animacyjne. – To była świetna okazja do integracji młodzieży z obu krajów, ale też do ustalenia warunków współpracy – podkreśla Anna Ambroży, wicedyrektorka myślenickiej szkoły. Ma ona nadzieję, że wizyta Izraelczyków zapoczątkuje cykliczną wymianę uczniów. Już wiosną polska młodzież ma wybrać się na kilka dni z rewizytą do Izraela.

Co ważne, izraelscy uczniowie podczas pobytu w Polsce odwiedzili nie tylko nasze miasto, ale też inne miejsca pamięci związane z Holocaustem m.in. Auschwitz. Jak tłumaczy Anna Ambroży, zgodnie z programem nauczania przez okres nauki w szkole średniej, muszą oni choć raz udać się do naszego kraju.

Warto wspomnieć o tym, że Izrael to nie jedyny kraj, z którym Małopolska Szkoła Gościnności podjęła współpracę. Prowadzi też szkolną wymianę z Chinami, Niemcami i Węgrami.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).