Jak narysować uczucia?

Jak narysować uczucia?
Yasmeen Ismail, Narysuję to, co czuję. Moja pierwsza książka o uczuciach, Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.

Czy wielkie emocje zarezerwowane są tylko dla dorosłych? Oczywiście, że nie. Nic więc dziwnego, że silne przeżycia tak często przerastają dzieci. Niełatwo przecież opanować potężne tajfuny uczuć, gdy samemu jest się całkiem małym! Zwłaszcza, że te emocje tak szybko się zmieniają - i to ze skrajności w skrajność

Pierwsze kroki na drodze do radzenia sobie z nimi to: opisać, nazwać i zaakceptować. Jak to zrobić? Według Yasmeen Ismail - najlepiej za pomocą rysunków. Zresztą, wskazuje na to już sam tytuł publikacji.

Co ważne: choć uzupełniając kolejne ilustracje, dziecko teoretycznie koncentruje się na ich bohaterach - Piesku, Kici i Osiołku - tak naprawdę ma szansę sporo opowiedzieć o sobie, poznając własne uczucia. Autorka często wiąże emocje z ich przyczynami (Kicia jest zrozpaczona. Zgubiła swoją ulubioną zabawkę! Albo Balonik Kici pękł i wystraszył Osiołka albo Osiołek jest smutny, bo upadły mu lody), a także namawia małych rysowników, by wykazali się empatią, np. pocieszając czy rozweselając tego, kto akurat jest markotny.

Wszystko to sprawia, że kolejne strony książki inspirują do rozmowy, pomagają nazwać i określić to, co trudne, uwrażliwiają na innych. Uzupełnianie poszczególnych ilustracje stanowi także doskonały sposób na - zależnie od potrzeby - wyciszenie, uspokojenie czy rozweselenie małego rysownika.


Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci
bibliotekainspiracji.pl

Karolina Mucha Karolina Mucha Autor artykułu

Z wykształcenia kulturoznawca międzynarodowy i historyk. Od siódmego roku życia miłośniczka literatury, zwłaszcza dziecięcej. Zajmuję się recenzowaniem publikacji dla najmłodszych, organizowaniem konkursów i projektów promujących czytelnictwo w ramach Biblioteki Inspiracji.