Jak przygotować dziecko do wizyty u psychologa?

Każde nowe doświadczenie może wzbudzać lęk i obawy. Podobnie, pierwsza wizyta dziecka u psychologa może powodować pewne napięcie. Na temat tego, jak najlepiej przygotować dziecko do takiego spotkania

 

 

- radzą Maria Klakla oraz Elżbieta Zając, psycholożki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach

 

1. Zadbaj o to, żeby dziecko było wypoczęte, zdrowe i pojedzone (kiedy dziecko jest chore lub coś go boli, przełóż wizytę na inny termin). Unikaj pośpiechu i zdenerwowania przed wyjściem z domu.

2. Porozmawiaj z dzieckiem wcześniej, o tym, gdzie i do kogo idzie, czemu ma służyć to spotkanie - uzyskaj jego aprobatę. Rozmowa o wizycie u psychologa nie powinna się odbywać z dużym wyprzedzeniem, ale też nie w ostatniej chwili. Dziecko powinno mieć czas na adaptację do nowej sytuacji.

3. Wyjaśnij kim jest psycholog i czym się zajmuje (np. powiedz: „psycholog jest to osoba, która pomaga dzieciom w kłopotach i zmartwieniach, pomaga zrozumieć uczucia, dzieci nie wiedzą skąd biorą się problemy i same nie potrafią ich rozwiązać, wówczas potrzebują pomocy, psycholog radzi jak lepiej się uczyć i zachowywać”).

4. Nie strasz dziecka wizytą u psychologa (nie mów: „jesteś niegrzeczny i musisz iść do psychologa”).

5. Pozwól dziecku zabrać na wizytę jego ulubioną zabawkę, jeśli ma taką potrzebę.

6. Bądź dla swojego dziecka źródłem spokoju i wspieraj je przed wizytą.

7. Przygotuj dziecko na to, że przez jakiś czas najprawdopodobniej będzie samo z psychologiem w gabinecie, a rodzic będzie w poczekalni.

8. Powiedz dziecku, o co psycholog może go zapytać (np.: „pani może zapytać o to, co lubisz robić, w co się bawisz, czego nie lubisz, co ci sprawia radość, a co przykrość, czego się boisz, co cię złości”).

9. Opowiedz dziecku, jakie zadania może wykonywać podczas wizyty (np. „będziesz rysować, rozmawiać, układać klocki lub puzzle, pisać, czytać, może zagrasz w jakąś grę”).

10. Wytłumacz dziecku, że bardzo ważne jest to, żeby odpowiadało na pytania i wykonywało zadania, które zaproponuje psycholog.

11. Poinformuj też dziecko, że jeżeli psycholog zada pytanie, na które nie zna odpowiedzi lub nie chce na nie odpowiedzieć, to może powiedzieć o tym głośno i nic się nie stanie.

Z pomocy psychologicznej (diagnozy, terapii, konsultacji) można skorzystać m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach.