Jak się uczyć? cz. 2

Zapamiętywać ciągi liczb czy wyrazów nie jest sprawą łatwą. Są jednak specjalne techniki i metody, który w znaczący sposób, nam to ułatwiają. Jak je zatem zapamiętać?

 

- tłumaczy Katarzyna Lampa - pedagog, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach

 

Najbardziej znaną techniką jest metoda haków, gdzie każda liczba odpowiada przypisanemu sobie znaczeniu: 1 - świeca, 2 - łabędź, 3 - jabłko, 4 - krzesło, 5 - dźwig, 6 - baran, 7 - kosa 8 - bałwan, 9 - balon, 10 - rycerz. A teraz spróbujmy zapamiętać kod pocztowy: 26-843 Nie będziemy mieć problemu z zapamiętaniem tego numeru, jeśli tylko skojarzymy sobie w wyobraźni każdą cyfrę z odpowiednim hakiem. I tak, powinniśmy wyobrazić sobie np. łabędzia (2), którego na rogi bierze baran (6). Z oddali całą sytuację obserwuje bałwan (8), siedzący na krześle (4) i zajadający się jabłkiem (3).

A co w przypadku ciągu wyrazów? Zasady są podobne należy zbudować dynamiczną historię, w której wartka akcja będzie zawierała w kolejności poszczególne słowa, które mamy zapamiętać. Polecam wykorzystywanie historyjek zabawnych, irracjonalnych lub drastycznych, im bardziej wyrazista i emocjonalna opowieść tym łatwiej ją zapamiętać. No i najważniejsze trzeba zapamiętać pierwsze słowo ciągu, a potem to już z górki. Można też wyobrazić sobie własny pokój, lub inne pomieszczenie, które bardzo dobrze znamy i wszystkie ważne nazwy, słowa, daty, imiona, poumieszczać w wybranych miejscach tego pokoju. Żeby je odtworzyć wystarczy wybrać się na spacer po pokoju. Przypominam warto „posadzić” te słowa w dziwnych miejscach np. króla Władysława Jagiełłę na tronie, którym jest lampa w naszym mieszkaniu.

Kolejne wskazówki za tydzień.