Jak sobie radzić ze złością dzieci?

Złość jak każda inna emocja (radość czy smutek) jest naturalną reakcją na zastaną sytuację. Złość czujemy najczęściej, gdy ktoś nie spełnia naszych życzeń, gdy coś nam się nie powiedzie bądź zostaniemy niesprawiedliwie potraktowani. Także karanie lub odrzucenie przez inną osobę mogą prowadzić do wybuchu złości

 

- tłumaczy Patrycja Lisowska-Górny, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Myślenicach

 

Często złość kojarzy nam się z agresją, a tak nie powinno być. Złość może być przyczyną agresywnych zachowań zwłaszcza gdy czynnikiem zapalnym naszej złości jest np. niesprawiedliwe traktowanie przez drugiego człowieka. Wtedy najprostszą reakcją wydaje się atak (obrażanie, przezywanie czy bicie). Należy jednak nauczyć dzieci radzenia sobie z tymi emocjami w sposób akceptowany społecznie. Badania wykazują, że przede wszystkim chłopcy w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przejawiają agresywne zachowania. W dodatku w mediach sugeruje się dzieciom, że stosowanie przemocy jest oznaką siły. Bohaterowie są przeważnie brutalni, używają broni i rozwiązują konflikty przemocą. Dzieci potrzebują dla równowagi pozytywnych wzorców czyli dorosłych, którzy umieją mówić o swoich emocjach i radzić sobie z nimi.

Jak radzić sobie ze złością? Przede wszystkim należało by ją wyrzucić z siebie; np. uderzając w poduszkę, rysując swoją złość, tupiąc, rzucając pomiętymi kartkami z gazety w cel itd. Najlepsze są jednak najprostsze rozwiązania-opowiedzieć o tym, że jesteśmy źli i jak do tego doszło, że tak się czujemy. Bardzo ważne jest też by dzieci miały zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Dzieci potrzebują ,,wentyla” dzięki, któremu pozbędą się nagromadzonej złości i nadmiaru energii.

Podsumowując; jak sobie radzić ze złością dzieci? Po pierwsze zaakceptować tę emocję i dać prawo dzieciom do jej przeżywania. Po drugie nauczyć ich dobrych sposobów na pozbywanie się złości, a po trzecie zadbać o to, by dzieci miały dużo ruchu i w naturalny sposób pozbywały się nagromadzonych w sobie emocji.