Jak Unia Europejska zmieniła życie

Region 22 stycznia 2019 Wydanie 03/2019
Jak Unia Europejska zmieniła życie

Lokalna producent Natalia Bełdyga zwróciła się do Gminy Sułkowice z prośbą o wsparcie w poszukiwaniu lokacji na potrzeby realizacji spotu o tym, jak Unia Europejska zmieniła życie „zwykłego obywatela”. Spot ma mieć tytuł „One day in Europe”, a Polska to już 14 kraj, w którym jest kręcony film z tej serii.

Natalia Bełdyga pomaga realizować ten film dla telewizji Parlamentu Europejskiego (projekt Komisji Europejskiej). Kolejny film ma być kręcony na Litwie.

Na potrzeby filmu zostały wykorzystane obiekty w Sułkowicach - obejście gospodarskie u Magdaleny Latoń oraz kuchnia u Seweryny Grzybek. Bohaterem filmu jest rolnik, który jest w swojej kuchni, następnie pakuje walizkę i o poranku jedzie do fotografa do studia (w centrum Wadowic). Aktor występujący w spocie to Andrzej Pietruszka, który produkuje także spektakle dla dzieci i młodzieży oraz prowadzi edukację poprzez teatr. Operator kamery oraz reżyser są z Belgii.

Ten projekt to część serii krótkich filmików realizowanych w całej Unii Europejskiej w imieniu instytucji europejskich, aby podkreślić korzyści z Unii Europejskiej w życiu codziennym ludzi. Filmy powinny być opublikowane na wiosnę głównie na portalach społecznościowych. Mimo bardzo niskiego budżetu, każdy stara się, by wyszła z tego produkcja o jakości kinowej. Wszystkie historie ukazują krótkie fikcyjne historyjki inspirowane lokalną specyfiką. Scenariusze mają być kombinacją faktów, emocji i humoru.

Miejmy nadzieję, że projekt ten choć trochę przyczyni się do promocji Sułkowic na skalę międzynarodową.

Joanna Gatlik-Kopciuch