Jak zapamiętamy rok 2017?

Jak zapamiętamy rok 2017?

Ten rok rozpoczął się ptasią grypą z którą zmagali się nie tylko mieszkańcy naszego powiatu, ale również całej Polski oraz 22 krajów w Europie. W przeciągu minionych dwunastu miesięcy jako społeczność wiele razy udowadnialiśmy, że nie jest nam obojętna krzywda innych i chętnie angażowaliśmy się we wszelakie akcje charytatywne; od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaczynając, przez Memoriał śp. Stacha Cichonia, na kweście dotyczącej renowacji zabytkowych nagrobków kończąc.

Miniony rok przyniósł również sporo zmian; z tymi wprowadzanymi przez rząd zmierzyć musiały się samorządy wdrażając reformę edukacji w poszczególnych gminach. Niektóre zmiany sprawiały, że mieszkańcy wychodzili na ulice, aby demonstrować swoje zdanie jak to było m.in. w lipcu pod budynkiem sądu, gdzie protestowano przeciwko reformie sądownictwa.

W samych Myślenicach jednym z najszerzej komentowanych tematów była sprawa budowy nowej siedziby Muzeum Niepodległości, w którym to 11 listopada 2018 roku mamy świętować stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się Budżet Obywatelski w ramach którego myśleniczanie jako pierwsi mieszkańcy powiatu decydowali o tym na co wydać pieniądze w ich dzielnicach i miejscowościach.

Był to również rok pełen jubileuszy, ale również sukcesów pojedynczych osób odnoszonych w kulturze, edukacji, czy sporcie. Przypominamy niektóre z tych wydarzeń oraz osiągnięcia poszczególnych mieszkańców w minionych 12 miesiącach. Co zapadnie nam w pamięć po 2017 roku?

STYCZEŃ

 Fabian Woś był pierwszym dzieckiem, które przyszło na świat w 2016 roku w myślenickim szpitalu. Chłopiec urodził się pół godziny po północy, ważył 3300 g i miał 55 cm.

Kilka godzin później na Zarabiu odbyły się noworoczne derby. W ósmym pojedynku myślenickich drużyn, po raz piąty lepsi okazali się piłkarze Dalinu - wygrywając z Orłem 1:0 po rzucie karnym, którego Tomasz Stelmach zamienił na bramkę. Dziewiąty pojedynek tych drużyn odbędzie się 1 stycznia na Zarabiu o godz. 13.

Tak jak fani piłki nożnej nie wyobrażają sobie inauguracji roku bez noworocznych derbów, tak myśleniccy melomanii nie mogą obyć się bez Wielkiej Gali Noworocznej, jaką od siedmiu lat można podziwiać w wykonaniu Myślenickiej Orkiestry Kameralnej Concertino. To widowisko, które zawsze kończy owacja na stojąco.

Nowy rok przyniósł nam ptasią grypę, której pierwsze ognisko zostało zlokalizowane w jednym z gospodarstw w Krzywaczce. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii byli zmuszeni wybić 2053 sztuki drobiu w 165 gospodarstwach. Jak się okazało wirus nie był tylko problemem Krzywaczki i naszego powiatu. Dotyczył całej Polski oraz 22 krajów w Europie.

124.140,27 złotych to kwota jaką zebraliśmy podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Myślenicach. To o 30 tys. złotych więcej niż w 2016 roku oraz dowód na to, że myśleniczanie wciąż lubią i chcą pomagać. Pieniądze zostały przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

W związku z reformą edukacji wprowadzoną przez rząd, na początku roku radni musieli wdrożyć ją na terenie miasta i gminy. Od początku roku szkolnego 2017/18 siedem szkół gimnazjalnych zostało przekształconych w szkoły podstawowe. Gimnazja w Bysinie, Głogoczowie, Jaworniku, Krzyszkowicach, Trzemeśni i Gimnazjum numer 2 na Osiedlu 1000-lecia zostały włączone w strukturę funkcjonujących w tych samych budynkach szkół podstawowych.

W nocy z 27 na 28 stycznia zakończył się pewien etap w historii lokalnej kultury. Przestało istnieć Muzeum Regionalne „Dom Grecki”, a w jego miejscu przy ul. Sobieskiego 3 w Myślenicach swoją działalność rozpoczęło Muzeum Niepodległości. - To koniec pewnego etapu - mówili jedni. - Ale i początek czegoś nowego - przekonywali zwolennicy budowy nowej siedziby muzeum. (więcej na ten temat na s. 4)

LUTY

Z początkiem roku „oczko” w Dalinie Myślenice świętował kierownik drużyny Krzysztof Kmiecik. Ponad dwie dekady pracy w jednym klubie piłkarskim to rzecz tak rzadko spotykana, że ludzi ze świata piłki, którym udało się tego dokonać określa się jako klubowe ikony. O 21 latach w drużynie rozmawiamy z „Kiero”

Chór Dziecięcy „Akolada” z Gorlic otrzymał nagrodę Grand Prix podczas 26 Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek. Przez dwa dni jury pod przewodnictwem prof. Jerzego Kurcza przesłuchało 16 chórów z całej Polski.

Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach przyjęła imię Księdza Jana Kruczka, kapłana przez 42 lata związanego z Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej, który swój los związał z myśleniczanami do końca swoich dni.

Organizowanie turniejów charytatywnych podczas których społeczność w rozmaity sposób niesie pomoc, już od kilku lat wpisała się w tradycję Myślenic. W ostatni weekend lutego po raz siódmy odbył się Memoriał Charytatywny im. Stacha Cichonia, z którego dochód przeznaczony został na walczących o lepsze życie Mateusza Chrobaka i Alana Seneckiego. Padł kolejny rekord - zebraliśmy 50.716,70 zł.

MARZEC

Dotychczasowy Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach insp. Artur Święch po 23 latach służby pożegnał się z policyjnym mundurem. Jego obowiązki przejął podinsp. Michał Gamrat. „Będziemy reagować na wszelkie przejawy łamania prawa” - mówił w rozmowie z nami zapowiadając m.in. walkę z wykroczeniami związanymi z nieprawidłowym parkowaniem w mieście. 

Michał Płachta został jednym z pięciu Polaków, którzy znaleźli się w finale Sony World Photography Awards 2017. Jest to obecnie jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie fotografii.

Mateusz Morawiecki odwiedził fabrykę Mebli Ryś w Polance. - Wierzę w to, że w ciągu najbliższych trzech - czterech lat Polska będzie jednym z największych producentów mebli na świecie - mówił ówczesny wicepremier, który 11 grudnia stanął na czele rządu.

Puchar Kontynentalny w biegach narciarskich Slavic Cup w Zakopanem zakończył się podwójnym zwycięstwem Urszuli Łętochy. Zawodniczka LKS Hilltop Wiśniowa-Osieczany była bezkonkurencyjna w obu stylach: klasycznym i dowolnym.

Nowym dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach został Jarosław Pietrzak, który na tym stanowisku zastąpił Bożenę Kobiałkę. W rozmowie z nami  zapowiadał stworzenie muzeum otwartego, partycypacyjnego i wirtualnego. W dniu 31 sierpnia złożył rezygnację, a pełniącym jego obowiązki został Paweł Lemaniak - naczelnik Wydziału Kultury, Edukacji i Sportu w UMiG Myślenice.

W ostatnim dniu marca w części szkół z naszego regionu nie było słychać dzwonka. Pracownicy placówek oświatowych dołączyli do ogólnopolskiego, jednodniowego strajku, którego organizatorem był Związek Nauczycielstwa Polskiego. Protestujący nie zgadzali się z zachodzącymi zmianami w edukacji.

KWIECIEŃ

Gmina Myślenice jako pierwsza w powiecie wprowadziła Budżet Obywatelski tym samym Myślenice przystąpiły do grona miast w których mieszkańcy mają realny wpływ na inwestycje realizowane w poszczególnych dzielnicach i na terenach wiejskich. W sumie do rozdysponowania było milion złotych. - Budżet Obywatelski uważam za sukces - po wrześniowym głosowaniu w rozmowie z nami mówił burmistrz Maciej Ostrowski, który realizację budżetu zapowiadał podczas kampanii wyborczej w 2014 roku.

Trzy lata temu jako pierwsi w województwie małopolskim przeprowadzili przeszczep łąkotki od zmarłego dawcy. W całej Polsce wykonuje się zaledwie kilka takich zabiegów rocznie - bardzo rzadko w szpitalach publicznych, zwłaszcza na szczeblu powiatowym. Specjaliści z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który dziesięć lat temu utworzył legendarny myśleniczanin - nieżyjący już doktor Jerzy Krzywoń obchodzili jubileusz działalności. W tym dniu przeprowadzono m.in. transmisję na żywo z rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, na tydzień przed Wielkim Piątkiem ulicami naszego miasta przeszła droga krzyżowa. Tym razem wyjątkowa, bo dwudziesta, a do udziału w niej mieszkańców nie zniechęciła nawet niekorzystna pogoda.

W Niedzielę Palmową na Rynku odbył się konkurs palm. W kategorii na najwyższą zwyciężyła rodzina Wierciaków z Borzęty. Ich palma miała 7,70 m. Drugie miejsce zajęła palma Maksymilana Piętki (5,80 m), a trzecie - Koła Gospodyń Wiejskich z Krzyszkowic (4,67 m).

W tym roku bezrobocie w powiecie myślenickim było rekordowo niskie i wyniosło 5,4%. Podczas Targów Pracy właściciele firm przyznawali, że brakuje im rąk do pracy. - Bezrobotni najczęściej zainteresowani są etatem w biurze i na jedną zmianę, natomiast pracodawcy szukają głównie pracowników w przemyśle przetwórczym, produkcyjnym i spożywczym często w systemie wielozmianowym - mówiła p.o. dyrektora PUP Izabela Młynarczyk.

Podczas zebrania wiejskiego i kilkugodzinnej debaty na temat bezpieczeństwa mieszkańcy Krzyszkowic opowiedzieli się za budową tunelu pod Zakopianką. - Przebudowa skrzyżowania nie rozwiązuje naszych problemów. Jeśli trzeba będzie zablokujemy drogę! - ostrzegali. - Jestem przekonany, że korekta skrzyżowania poprawi bezpieczeństwo - odpowiadał Ryszard Żakowski, przedstawiciel krakowskiego oddziału GDDKiA.

„Dylematy - Klub Mamy i Taty” z okazji swojej pierwszej rocznicy działalności posadził blisko 40 drzewek na Zarabiu. Akcja przeprowadzona została wspólnie z gminą i Nadleśnictwem Myślenice. - Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa będzie przyczynkiem do kolejnych nasadzeń - mówiła Magda Ścibor, jedna z organizatorek. Rok 2018 pokaże czy akcja będzie kontynuowana.

MAJ

Trasa imprezy biegowej Runmageddon zlokalizowana w Myślenicach uchodzi za jedną z najtrudniejszych w Europie. W tym roku zmierzyło się z nią 5000 uczestników, a przez miasteczko festiwalowe na Zarabiu przewinęło się trzy razy tyle kibiców.

Na terenie miasta i gminy zamontowano 10 sensorów na bieżąco monitorujących stan powietrza. Pomiary można śledzić pod adresem map.airly.eu lub korzystając z aplikacji mobilnej.

- - Niczego nie żałuję. Mogłem zobaczyć ten świat od środka i poznać tylu ludzi. Być może mogłem zagrać w lepszych klubach i zrobić większą piłkarską karierę, ale czy byłbym z tego powodu dzisiaj szczęśliwszym człowiekiem? Nie sądzę - po latach milczenia na rozmowę namówiliśmy Jerzego Moskala, myśleniczanin który w latach 90/91 występował w Wiśle Kraków. 

- Będziemy mieli parking działający na zasadzie „park&ride”, który powinien odciążyć okoliczne ulice – podczas jednej z sesji Rady Miejskiej mówił burmistrz Maciej Ostrowski. Ma pomieścić 84 samochody i powstać na początku 2018 roku pod estakadą prowadzącą Zakopiankę nad ulicami Słowackiego.

CZERWIEC

W historii klubu z Górnego Przedmieścia sobota 10 czerwca zapisze się jako dzień wyjątkowy. Spotkanie z Cisami Harbutowice decydowało o awansie Górek Myślenice do A-klasy. Piłkarzom z Górnego Przedmieścia wystarczył remis i jeden punkt, ostatecznie jednak przed swoją publicznością pokonali reprezentantów Harbutowic 2:1. Ten wynik zapewnił im awans za ojca którego uznano trenera Łukasza Zająca. Po rundzie jesiennej i debiucie w A-klasie zespół zajął 11 miejsce zdobywając 18 punktów. Po ostatnim spotkaniu zarząd zakończył współpracę z trenerem.

Czerwiec tego roku zapisał się czarną serią dla motocyklistów. W przeciągu zaledwie dwóch dni w godzinach wieczornych na Zakopiance życie straciło dwóch z nich. Pierwszy zginął po zderzeniu z samochodem w Jaworniku, drugi na zakręcie w Głogoczowie.

To historia, którą przypominamy z przyjemnością. W nocy z 22 na 23 czerwca sześcioletni Bartek Rapacz uratował swoją mamę. Kiedy ta straciła przytomność i leżała na podłodze mieszkania, chłopiec do skutku wciskał syrenę alarmową straży pożarnej. Robił to tak długo, aż na miejsce przybiegli druhowie OSP Dolne Przedmieście i uratowali kobietę. Chłopiec odebrał nagrodę i list gratulacyjny m.in. od burmistrza Macieja Ostrowskiego, a w listopadzie medal od ministra Mariusza Błaszczaka.

LIPIEC

„Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” to wyjątkowa książka. Rzadko się zdarza, aby lokalne wydawnictwo wywołało tyle emocji. Czytając tę pozycję można się poczuć jak podczas długich rozmów z kimś bliskim. Opowieści mieszkańców Myślenic, którzy wspominają nasze miasto przez pryzmat własnych historii spisali i wydali myśleniccy harcerze. Na naszych łamach publikujemy fragmenty rozmów, a książkę można zdobyć wyłącznie biorąc udział w naszych konkursach.

To dzięki takim imprezom folklor przestaje się kojarzyć z obciachem i muzyką, którą zajmują się wyłącznie starsi ludzie związani z tzw. kulturą agrarną czyli wiejską - pisaliśmy po IV edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, która zgromadziła na scenie różnorodność muzycznych i tanecznych stylistyk z całego świata.

Po 15 miesiącach przywrócono ruch na wiadukcie nad Zakopianką. Tyle bowiem trwała jego budowa. To łącznik pomiędzy Myślenicami a Polanką oraz jedna z dróg wykorzystywana przez mieszkańców Sieprawia.

Przez kilka dni mieszkańcy Myślenic i okolic w tym przedstawiciele środowiska prawniczego spotykali się przed budynkiem Sądu Rejonowego w Myślenicach. Ze zniczami w dłoniach tworzyli „łańcuch światła”, który miał symbolizować obronę sądów przed zmianami w przepisach.

Myślenicki kolarz górski Michał Śliwa stał się prawdziwą dowhillową legendą. Po triumfie w Mistrzostwach Europy, potwierdził dominację w tym sezonie w swojej klasie i dorzucił jeszcze tytuł Mistrza Świata oraz Mistrza Polski zdobywając w tej dyscyplinie wszystkie możliwe tytuły.

Publiczność zebrana na Zarabiu po raz kolejny udowodniła, że Myślenicki Festiwal Lata to największa impreza plenerowa organizowana w regionie. Przez Górny Jaz przewinęło się kilkanaście tysięcy osób, a największe tłumy przyciągnęły koncerty Ewy Farny i zespołu Enej.

SIERPIEŃ

Wieniec w kształcie orła wykonany przez Zespół Regionalny „Cyrniawa” z Krzeczowa otrzymał pierwszą nagrodę podczas XIX Dożynek Powiatu Myślenickiego, które odbyły się w Dobczycach.

Po 7 latach przerwy na Zarabie wróciły zawody koszykówki ulicznej. W tegorocznej edycji udział wzięły 32 drużyny głównie z Myślenic i Krakowa, ale nie zabrakło reprezentantów innych województw.

WRZESIEŃ

W poniedziałek 4 września na ścianie budynku Powiatowej Komendy Policji w Myślenicach dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary „Czarnej Niedzieli” w Myślenicach. Była pierwszą krwawą represją, jaka spadła w latach okupacji hitlerowskiej na nasze miasto. Kosztowała Myślenice życie 35 ofiar - przedstawicieli różnych środowisk. 

Przedstawiciele pięciu gmin (Kraków, Myślenice, Świątniki Górne, Siepraw oraz Sułkowice) we współpracy z samorządem województwa małopolskiego podpisały porozumienie na mocy którego mają opracować koncepcję budowy linii kolejowej prowadzącej z Krakowa do Myślenic.

Na początku września ruszył długo oczekiwany remont ulicy Słonecznej. Taką potrzebę mieszkańcy zgłaszali od kilku lat. To główny trakt w handlowym centrum miasta. W ramach prac poszerzono m.in. chodniki, zmieniono nawierzchnię i utworzono dodatkowy pas do skrętu w lewo - w kierunku Centrum Handlowego Dekada - który ma rozładować tworzące się w tym miejscu korki.

Wystarczyło kilka godzin obfitych opadów, aby Raba wzbudziła niepokój u mieszkańców Myślenic i okolic. Kiedy rzeki w całym województwie przekraczały stany alarmowe, rzeka wystąpiła z koryta na Górnym Jazie, a w Stróży przekroczyła stan ostrzegawczy przywołując wspomnienie powodzi sprzed trzech lat. Tylko jednej nocy strażacy interweniowali kilkanaście razy.

Po raz 27. na Suchej Polanie spotkali się mieszkańcy regionu w ramach Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich, aby uczcić pamięć poległych i zmarłych partyzantów Obwodu Partyzanckiego „Murawa” oraz pomordowanych mieszkańców okolicznych miejscowości.

PAŹDZIERNIK

W życiu trzeba się szanować. Taką zasadą kierowała się Jadwiga Wajda z domu Baranik z Krzyszkowic i dożyła 100 lat. Podczas tych wyjątkowych urodzin 2 października jubilatkę, oprócz licznej rodziny, odwiedziła też z gratulacjami i życzeniami oficjalna delegacja UMiG Myślenice.

Od października Zakład Utylizacji Odpadów w Myślenicach przerabia ulatniający się gaz wysypiskowy na energię elektryczną i cieplną. To pierwsze tak duże odnawialne źródło energii w regionie. Inwestycja została sfinansowana z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, a całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 3.3 mln zł brutto.

Miejscowy oddział kieleckiej Staropolskiej Szkoły Wyższej wspólnie z myślenickim szpitalem dołączył do swojej edukacyjnej oferty pielęgniarstwo. To kierunek, który wraca do Myślenic po 12 latach przerwy. Czy okaże się lekiem na brak chętnych do pracy w tym zawodzie?

W październiku wywołaliśmy temat organizacji ruchu wokół Rynku. Urzędnicy rozpoczęli prace nad wdrożeniem koncepcji w ramach której zlikwidowana zostanie zatoczka dla niepełnosprawnych w zamian za więcej miejsc parkingowych wokół placu oraz wprowadzeniu zakazu wjazdu na jego płytę przy prowadzeniu dostaw w określonych godzinach. Po co? Aby Rynek stał się przestrzenią dla spacerowiczów, spotkań i kawiarnianych ogródków.

Po co wyrzucać śmieci byle gdzie, skoro można je zbierać i otrzymywać za nie nagrody. Takie wnioski wyciągnęli uczestnicy eko-pikniku, który odbył się w sobotę 30 września na myślenickim Rynku. W tym roku oddano ponad 17 ton odpadów, które wymieniono na sadzonki.

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty zwyciężając w Rajdzie Śląska przypieczętowali swoje wicemistrzostwo Polski w Rajdach Samochodowych. - I pomyśleć, że jeszcze pięć lat temu nie wiedziałem za bardzo czym są rajdy. Ciężko na to pracowaliśmy - komentował Tomasz Kasperczyk.

Głos Małgorzaty Hodurek z Poręby podczas przesłuchania przekonał do siebie wszystkich jurorów programu „The Voice of Poland”. Jej przygoda skończyła się po kilku emisjach. Mamy nadzieję, że Gosia niebawem nagra swoją płytę.

Od poniedziałku 30 października mieszkańcy Głogoczowa i Jawornika mogą korzystać z kładek, które wybudowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Obydwie powstały w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych i kosztowały kolejno w Głogoczowie - 4,2 mln zł oraz w Jaworniku - 3,6 mln zł.

LISTOPAD

Idea ratowania zabytkowych nagrobków rozrasta się z każdym rokiem. W dniu Wszystkich Świętych kwestujących przed wejściami na cmentarze można było spotkać w Myślenicach, gdzie do puszek trafiło 13849,01 zł, w Dobczycach (13158,52 zł) i Głogoczowie (3 469,05 zł). Pieniądze zbierali przedstawiciele wszystkich pokoleń.

Kolejną medialną osobowością z naszego regionu w stała się Sylwia Bała z Myślenic, która z kolei dotarła do finału programu „Bake Off - Ale Ciacho!”, gdzie walczyła o 50 tys. złotych oraz tytuł Polskiego Mistrza Wypieków. Nie udało się, jednak swój udział w programie myśleniczanka ocenia jako sukces. Na razie marzy o własnej cukierni, ale jak mówi to na razie odległa perspektywa. Rozmawiamy z nią na s. 13

Dwa miesiące. Tyle czasu nowemu dyrektorowi Muzeum Niepodległości zajęło pozyskanie eksponatów i stworzenie wystawy prezentującej kierunek w jakim podążać będzie placówka. Ekspozycja została stworzona wspólnie z mieszkańcami regionu, a jej efekt pokazany w ramach obchodów Święta Niepodległości. - To będzie nasze muzeum o nas i dla nas - podczas prezentacji mówił inicjator budowy burmistrz Maciej Ostrowski.

Na teren byłego składu opałowego przy ul. Średniawskiego wjechał ciężki sprzęt. - W ciągu dwunastu miesięcy w tym miejscu powstanie Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym - zapewnia ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Caritas zapowiadał budowę ośrodka od kilku lat.

To wydarzenie o którym mówiło się w całym regionie. Dwudziestotrzylatek z Myślenic potrącił na pasach w Sułkowicach pięcioletnią dziewczynkę wraz z matką i odjechał z miejsca zdarzenia. Dziecko mimo niemal natychmiastowej pomocy ratowników medycznych zmarło w szpitalu. Kierowca po dwóch godzinach zgłosił się na policję.

W poniedziałek 27 listopada minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził informacje o odwołaniu prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, szefów sądów rejonowych dla Podgórza i Nowej Huty oraz prezesa sądu w Myślenicach, gdzie odwołano Marcina Hałgasa, a ze stanowiska wiceprezesa Krzysztofa Trojana.

W sobotę 25 listopada w strażnicy OSP przy ulicy 3. Maja w Myślenicach Koło Gospodyń Górne Przedmieście wraz z zaproszonymi gośćmi świętowało 25 lat działalności. Panie odebrały gratulacje i podziękowania za czynne włączanie się w działalność wielu lokalnych organizacji i pomoc w promocji kultury i tradycji oraz wspieranie inicjatyw związanych z działalnością Myślenic na rzecz miast partnerskich. Oprócz prezentów, które jak zapewniała przewodnicząca Koła Halina Bzowska, usprawnią działalność Koła i pomogą w organizacji wigilii. Nie zabrakło mów gratulacyjnych oraz podziękowań.

GRUDZIEŃ

W ciągu 30 lat działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka: przewinęło się kilkaset osób, a sporą część wychowanków mogliśmy zobaczyć na dwóch jubileuszowych koncertach jakie miały miejsce w sali widowiskowej Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Mało kto w Myślenicach może powiedzieć, że nie ma lub nie miał w tym zespole choćby jednego znajomego, czy nawet kogoś z rodziny.

W poniedziałek 11 grudnia dokładnie na jedenaście miesięcy przed setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach podpisano umowę na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości. Chwilę później dokonano symbolicznego wbicia łopaty i przekazania placu budowy wykonawcy.

Na początku nowego roku zaparkujemy pod estakadą. W poniedziałek 18 grudnia burmistrz Maciej Ostrowski dopełnił wszelkich formalności z wykonawcą prac budowlanych firmą ZIBUD z Kamienicy, która jest odpowiedzialna za budowę parkingu typu park&ride przy ul. Słowackiego. Budowany plac ma pomieścić 84 samochody.

Po raz czwarty dyrekcja Powiatowego Urzędu Pracy wybrała Pracodawcę Roku. Laureatów konkursu wyłoniono spośród pracodawców, którzy w 2017 r. współpracowali z Urzędem Pracy i zatrudniali bezrobotnych mieszkańców powiatu myślenickiego w ramach umów o pracę. Tytuł Pracodawcy Roku otrzymała firma Bzomex Sp. z o.o. w której zatrudnienie znalazło 21 bezrobotnych.

 

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)