Jak zrobić motankę i przy okazji komuś pomóc?

Jak zrobić motankę i przy okazji komuś pomóc?
Edyta Bednarczyk Fot. Anna Ostafin

Dawniej ludzie wierzyli w to, że przynosi ona szczęście. Szmacianą lalkę motankę samodzielnie wykonywano z materiału nie używając przy tym ostrych narzędzi. We wrześniu komitet społeczny „Sztuka wszelaka zwalczy glejaka” z Brzączowic organizuje cykl akcji charytatywnych.

Każdy może wziąć w nich udział i pomóc chorej na nowotwór mózgu Edycie Bednarczyk. My o tej inicjatywie rozmawiamy z jej córką Karoliną

 

Kiedy i dlaczego rozpoczęła się akcja „Sztuka wszelaka zwalczy glejaka”?

Oficjalnie działamy od 22 sierpnia. U mojej mamy Edyty zdiagnozowano glejaka skrzyżowania wzrokowego. Niestety, leczenie w Polsce bez utraty wzroku jest niemożliwe. Szansą dla niej jest wyjazd na leczenie zagraniczne, co jest bardzo kosztowne - stąd akcja, a właściwie cykl akcji pod hasłem „Sztuka wszelaka zwalczy glejaka”, stworzona przez rodzinę i przyjaciół. Działamy pod patronatem fundacji „Kawałek Nieba” oraz na portalu Siepomaga.pl.

W ostatnim czasie głośno było o koncercie dla trzech smyków zorganizowanym przez komitet społeczny „Pomoc dla dzieci chorych z regionu Myślenic”. Akcja okazała się dużym sukcesem. Na leczenie dzieci zebrano prawie 40 tys. zł. Czy to zachęciło was do przeprowadzenia publicznej zbiórki poprzez wydarzenie kulturalne?

Tak, słyszeliśmy o tym koncercie. Było to dla nas bardzo budujące. Uwierzyliśmy w to, że da się zebrać dużą kwotę i drogie leczenie może stać się realne.

Od jak dawna pani Edyta choruje?

Problemy z widzeniem zaczęły się u niej z końcem ubiegłego roku. Czasami znikał jej obraz sprzed oczu, miewała tzw. mroczki, bolało ją jedno oko. Podczas rutynowych badań zgłosiła się do okulisty i okazało się, że ma ubytki w polu widzenia prawego oka. Skierowano ją na rezonans głowy, który wykrył nowotwór. Kolejne badania niestety potwierdziły tę diagnozę.

Kiedy i gdzie przeprowadzicie zbiórkę?

Jak wskazuje nazwa komitetu, pieniądze będziemy zbierać poprzez organizację różnych artystycznych wydarzeń. Do udziału w nich zapraszamy całe rodziny. Za nami już maraton zumby, który z końcem sierpnia odbył się w Brzączowicach. W późniejszych terminach w Myślenicach, Dobczycach i Krakowie organizować będziemy koncerty, pokazy, warsztaty taneczne, wokalne, plastyczne, teatralne i inne.

Jeśli chodzi o powiat myślenicki, to 23 września w Dobczycach odbędzie się spektakl nauczycieli, natomiast w Myślenicach od 24 do 30 września w MOKiS trwać będą artystyczne warsztaty. Jednymi z ciekawszych zajęć będzie nauka robienia motanki - lalki z tkanin. W dawnych czasach wierzono, że zapewnia ona dobrobyt.

Nasze przedsięwzięcie zakończy się piknikiem militarno - sportowym na Zarabiu 30 września. Będzie można zobaczyć wojskowy sprzęt, podziwiać pokazy ratownictwa medycznego i sztuk walki. Poza tym z końcem października planujemy bieg charytatywny.

W każdym miejscu naszej akcji pojawią się wolontariusze, którzy będą zbierać pieniądze do puszek. Poza tym, będzie można zakupić rękodzielnicze wyroby. Dodatkowo uruchomiliśmy bazarek internetowy - można tam wystawić przedmioty lub usługi do licytacji. Dochód z naszej akcji w całości przeznaczony zostanie na leczenie mojej mamy.

Gdzie można znaleźć szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń?

Informacje na bieżąco zamieszczamy na stronie internetowej naszego komitetu www.sztukawszelakazwalczyglejaka.pl. oraz na naszym fanpage’u na Facebooku.

Czy to jedyna akcja, którą planujecie czy myślicie o następnych?

Jeśli zakończy się ona powodzeniem to spróbujemy zorganizować kolejną. Będziemy starać się pomóc innym osobom zmagającym się z tą chorobą.

We wrześniu komitet społeczny „Sztuka wszelaka zwalczy glejaka” z Brzączowic organizuje cykl akcji charytatywnych w ramach których zbierane będą pieniądze na pomoc Edycie Bednarczyk, która cierpi na nowotwór mózgu.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).