Jaki los czeka nasze śmieci?

24 stycznia 2008 Wydanie 3/2008
Jaki los czeka nasze śmieci?
Sortownia, fot. archiwum UMiG Myślenice

Już za miesiąc Rada Miejska zadecyduje o losach składowiska odpadów w Myślenicach. Wtedy bowiem uchwalany będzie plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Przystępując do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do osiągnięcia wielu unijnych standardów  między innymi w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.

Jest to bardzo specyficzna dziedzina ochrony środowiska, w której sukces nie zależy jedynie od działań administracji publicznej. Doświadczenia krajów europejskich wskazują, że bez rozdzielenia odpadów domowych ich poprawne zagospodarowanie jest niemożliwe.

Niestety nam również nie udaje się osiągać jeszcze znacznego ( takiego który nie narazi nas na kary) postępu w selektywnej zbiórce odpadów w naszych domach. Sytuacja taka, to nie tylko smutne zjawisko, ale przede wszystkim groźba potężnych unijnych sankcji finansowych, które pokryć zmuszeni będziemy my - podatnicy.

Uniknięcie takiej perspektywy dla naszej gminy wymaga pilnego podjęcia programu naprawczego w systemie gospodarki odpadami komunalnymi.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego (13 ha) pozytywnie zaopiniowało 20 instytucji opiniujących plan pod względem środowiskowym, sanitarnym jak i zgodności z zapisami prawa i zagospodarowania przestrzennego, między innymi przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, Zarząd Województwa Małopolskiego, Wojewodę Małopolskiego (Wydział Ochrony Środowiska), Starostwo Powiatowe, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i innych specjalistów w tej dziedzinie.

Plan swoim zasięgiem obejmuje istniejącą od ponad 30 lat nieckę wielkości 3,6 ha, która będzie zrekultywowana do 2009 r. Pozostały obszar stanowić będzie zakład zagospodarowania odpadów (2,5 ha) oraz nowa niecka do składowania, która będzie dwa razy mniejsza od obecnej. Bo większa być nie musi. Zmieni się bowiem technologia składowania odpadów. Około 5 ha rezerwy terenu w planie  przeznaczono na tereny wolne i strefę ochronną.

Odpady można przetwarzać

A nawet trzeba, bo od 2011 roku możemy płacić potężne kary za brak tzw. redukcji odpadów biodegradowalnych. I właśnie w tym kierunku zmierza gmina. Bazując na technologii przetwarzania odpadów, która od lat z powodzeniem funkcjonuje na zachodzie chce wybudować na tym terenie zakład zagospodarowania odpadów. W ten sposób chce ograniczyć liczbę odpadów trafiających bezpośrednio na składowiska. Cała Europa przetwarza odpady produkując przy tym kompost oraz paliwo alternatywne. Zaledwie niewielka ilość przetworzonych odpadów trafia na składowiska. Różnica jest jednak potężna – na tego typu składowiskach nie unosi się nieprzyjemny zapach – z prostej przyczyny - trafiają tam odpady, które zostały wcześniej przetworzone i zredukowane do minimum. Europa zakończyła erę składowania śmieci „na hałdę ”i przesypywania ich ziemią. Te czasy nie wrócą. 

Może Europa – dlaczego nie my?

Przy współpracy ze specjalistami w tej dziedzinie opracowano linie technologiczne przetwarzania odpadów dla myślenickiego zakładu. Gmina zamierza pozyskać środki zewnętrzne na ten cel. Jeżeli Rada Miejska uchwali plan zagospodarowania terenu pod tę inwestycję, być może w 2010 roku zaledwie niewielka część odpadów trafi na składowisko. Pozwolą na to:

Sortownia odpadów

Zamknięty budynek, w którym dokonuje się wstępnej selekcji odpadów. Tutaj odzyskuje się surowce wtórne (10%), piaski i popioły (20%). Za pomocą specjalistycznych rozdrabniarek i sit przesiewa się odpady do kompostowania (50%). Pozostałe odpady (20%)  można przetworzyć na paliwo alternatywne. Żadne odpady nie mogą trafić na składowisko bez wcześniejszej intensywnej obróbki, która pozwala na znaczne zmniejszenie ich objętości.

Na składowisko trafiają odpady, które nie nadają się do przetworzenia a przede wszystkim nie zachodzą w nich procesy gnilne.  

Kompostownia

Zamknięty zakład przetwarzania odpadów na kompost. Odpady przeznaczone do kompostowania zamykane są w specjalnych bioreaktorach lub tunelach. Obiekty te wyposażone są w specjalne biofiltry powietrza. W procesie kompostowania eliminuje się uciążliwe odory, bakterie oraz gazy.

Gminny Serwis Informacyjny