Jakub Suder Mistrzem Polski

Sport 18 września 2018 Wydanie 33/2018
Jakub Suder Mistrzem Polski

We wrocławskiej Hali Stulecia odbyły się Szachowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Ogromną niespodziankę sprawił czternastoletni Jakub Suder, który okazał się najlepszy spośród 126 zawodników

Nasze miasto reprezentowali zawodnicy klubu MAT Myślenice w składzie: Mateusz Brożyna (do lat 18), Tomasz Pietrzak, Bartłomiej Piwowarczyk (do lat 16), Jakub Suder (do lat 14), Dariusz Dziewoński (do lat 12), Ewa Pawlikowska i Maciej Jamrozik (do lat 8). Impreza zyskała ogromne zainteresowanie i zgromadziła blisko tysiąc zawodników z całej Polski.

Zawody składały się z dwóch części. Pierwszy turniej to Mistrzostwa w Szachach Szybkich, rozgrywanych tempem 15 min. dla zawodnika plus dodatkowo 10 sek. za każdy wykonany ruch. W ciągu dwóch dni każdy uczestnik rozegrał 11 partii systemem szwajcarskim. Z kolei dzień później odbyły się Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych, w których każdy zawodnik dysponował czasem 3 min. plus 2 sek. za ruch i rozegrał 13 partii.

Cała nasza ekipa jechała na zawody z nadzieją na wysokie miejsca w tych prestiżowych rozgrywkach, jednak zerkając na listy rankingowe trzeba było mieć świadomość, iż każde miejsce w pierwszej dziesiątce będzie ogromnym sukcesem. Okazało się jednak, że wyniki przerosły oczekiwania.

Ogromną niespodziankę podczas pierwszego turniej sprawił czternastoletni Jakub Suder, uczeń Szkoły Podstawowej nr 3. Kuba, startujący w grupie chłopców do lat 14, okazał się najlepszy spośród 126 zawodników, zdobywając tym samym złoty medal Mistrzostw Polski. W pierwszym dniu turnieju Kuba wygrał wszystkie sześć partii pokonując w świetnym stylu m.in. wicemistrza Europy Jonasza Bauma z UKS „Czternastka” Warszawa oraz najwyżej rozstawionego zawodnika turnieju Filipa Łuczaka z KSz „Hetman” Koszalin. W drugim dniu nasz reprezentant dorzucił wygraną oraz cztery remisy i jako jedyny zawodnik zakończył zawody bez porażki. Tym samym z wynikiem 9 pkt. z 11 partii zajął pierwsze miejsce, wyprzedzając na podium Filipa Łuczaka (8,5 pkt.) oraz Macieja Czopora z Polonii Wrocław (8,5 pkt.).

Na słowa pochwały zasługuje również Dariusz Dziewoński, który w grupie 132 chłopców do lat 12 z wynikiem 8 pkt. zajął wysokie siódme miejsce. O miejscu w pierwszej dziesiątce zaważył świetny wynik w drugim dniu zawodów, w którym Darek wygrał cztery partie i jedną zremisował. Bardzo dobrze zaprezentowała się debiutująca w tej rangi zawodach ośmioletnia Ewa Pawlikowska. Naszą młodziutką zawodniczkę od miejsca w pierwszej 10 i zaprezentowania się na szerokim podium dzieliło zaledwie 1 oczko. Ewa dzielnie walczyła z rozstawionymi wyżej zawodniczkami, zdobywając ogromne doświadczenie, które poparte pracą z pewnością może zostać w przyszłości przekute na medal mistrzostw Polski.

Również drugi turniej w szachach błyskawicznych przyniósł nam powody do radości. Wprawdzie nasi zawodnicy nie stanęli na podium, ale byli blisko. W najstarszej grupie (do lat 18) o czołowe lokaty dzielnie walczył Mateusz Brożyna. Swoje zmagania zakończył remisem w meczu z Szymonem Gumularzem (Polonia Wrocław), srebrnym medalistą. Ostatecznie zawodnik MATa zdobył 8,5 pkt. zajmując bardzo wysokie 7 miejsce. Jakub Suder stracił swoje szanse medalowe przegrywając w 12 partii na czas z zawodnikiem z Bydgoszczy i zakończył zawody na 9 miejscu.

Słowa uznania należą się również pozostałym zawodnikom myślenickiego klubu, którzy w każdej partii dzielnie walczyli - niejednokrotnie z mocniejszymi rankingowo przeciwnikami - i w większości przypadków poprawiali swoje lokaty startowe w turnieju.

Cieszy, iż w dobie wielkiego postępu techniki młodzi rozwijają umysł nie tylko przed komputerem, ale również poprzez bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Liczymy, iż sukcesy reprezentantów MATa staną się motorem do pracy i zachęcą innych młodych ludzi to zainteresowania się królewską grą. Szczegółowe wyniki w poszczególnych grupach rozgrywkowych można znaleźć na stornie www.mpjbis.dzszach.pl