Jarosław Szlachetka burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice. Kto zasiądzie w Radzie Miejskiej?

Jarosław Szlachetka burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice. Kto zasiądzie w Radzie Miejskiej?

Burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice w kadencji 2018-2023 został Jarosław Szlachetka zdobywając w pierwszej turze 55% głosów. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości wprowadził do rady 10 z 21 radnych

Jarosław Szlachetka nie dał szans swoim kontrkandydatom i pewnie wygrał wybory samorządowe w pierwszej turze. Poparło go 11 031 mieszkańców miasta i gminy Myślenice, co stanowi 55% oddanych głosów. Na Krzysztofa Halka (KWW Macieja Ostrowskiego) swój głos oddało 6515 osób (32,5%), a na Grażynę Ambroży (KWW Bez Układów) 2516 osób (12,5%).

Te wybory były wyjątkowe przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszym była zmiana ordynacji, która wydłuża kadencję samorządowców z czterech do pięciu lat oraz to, że nowy burmistrz swój urząd będzie mógł sprawować maksymalnie przez dwie pięcioletnie kadencje. Lokalnie kampania wyborcza 2018 miała dodatkowy smaczek, bowiem w gminie Myślenice jako w jedynej na terenie powiatu, dotychczasowy burmistrz nie ubiegał się o ponowny wybór. Maciej Ostrowski po 15 latach sprawowania tej funkcji postanowił wystartować (z powodzeniem) do Rady Powiatu. Tym samym o tytuł gospodarza stolicy powiatu ubiegało się trzech kandydatów.

W przedwyborczej rozmowie na naszych łamach, na pytanie o to czy w Myślenicach możliwa jest druga tura, Jarosław Szlachetka pewnie odpowiedział, że nie będziemy musieli czekać na rozstrzygnięcie w dogrywce. Wyniki pokazują, że się nie mylił, a zebrane 11 031 głosów to najwyższy wynik w historii myślenickiego samorządu wśród kandydatur na burmistrza. Rekordowa była też frekwencja, która w kraju wyniosła 59.54% i na podobnym poziomie (59.30%) odnotowana została w gminie Myślenice.

- Z pokorą i wdzięcznością przyjmuję wynik wczorajszych wyborów samorządowych. Dziękuję wszystkim za oddanie na mnie głosu i obiecuję, że nie zawiodę zaufania wyborców. Wspólnie z moją drużyną zabieramy się do pracy, aby odmienić Myślenice, tak aby dobra zmiana na dobre zagościła w całej gminie - w poniedziałek rano wyniki wyborów komentował Jarosław Szlachetka.

PiS ma 10 mandatów w radzie, 1 brakuje do większości

Wśród radnych wybranych na kadencję 2018-2023 zobaczymy 9 nowych twarzy. Z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości do stołu posiedzeń zasiądzie dziesięć osób (to Mateusz Suder, Mirosław Fita, Halina Dyląg, Wacław Szczotkowski, Czesław Wierzba, Bogusław Stankiewicz, Stanisław Topa, Andrzej Grzybek, Piotr Motyka, Małgorzata Jaśkowiec), natomiast KWW Macieja Ostrowskiego w radzie będzie miało dziewięcioosobową reprezentację (Bogusław Podmokły, Czesław Bisztyga, Józef Błachut, Eleonora Lejda-Kuklewicz, Izabela Kutrzeba, Tomasz Wójtowicz, Jerzy Cachel, Jan Podmokły, Kamil Ostrowski), a KWW Bez Układów dwuosobową (Grażyna Ambroży, Wojciech Malinowski).

Uwaga obserwatorów sceny politycznej zwrócona będzie szczególnie na tą dwójkę, bowiem może się okazać, że w kluczowych sprawach dla gminy, głos reprezentantów KWW Bez Układów może przeważyć szalę na jedną ze stron. Zapytani o to do którego z ugrupowań jest im bliżej - zgodnie odpowiadają, żeby pamiętać z jakiego komitetu otrzymali mandat do sprawowania funkcji radnego, że będą kierować się interesem mieszkańców i nie chcą dzielić rady. Z kolei Jarosław Szlachetka zapowiada, że do współpracy będzie zapraszał wszystkich chętnych do działania na rzecz gminy.

Kadencja obecnych wójtów, burmistrzów i radnych potrwa do 16 listopada.

Radnymi Miejskimi w kadencji 2018-2023 zostali:

Mateusz Suder (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Mirosław Fita (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Halina Dyląg (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Wacław Szczotkowski (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Czesław Wierzba (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Bogusław Stankiewicz (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Stanisław Topa (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Andrzej Grzybek (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Piotr Motyka (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Małgorzata Jaśkowiec (KW Prawo i Sprawiedliwość)

Bogusław Podmokły (KWW Macieja Ostrowskiego)
Czesław Bisztyga (KWW Macieja Ostrowskiego)
Józef Błachut (KWW Macieja Ostrowskiego)
Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW Macieja Ostrowskiego)
Izabela Kutrzeba (KWW Macieja Ostrowskiego)
Tomasz Wójtowicz (KWW Macieja Ostrowskiego)
Jerzy Cachel (KWW Macieja Ostrowskiego)
Jan Podmokły (KWW Macieja Ostrowskiego)
Kamil Ostrowski (KWWW Macieja Ostrowskiego)

Wojciech Malinowski (KWW Bez Układów)
Grażyna Ambroży (KWW Bez Układów)

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)