Jeden reprezentant powiatu w Sejmie

Region 29 października 2015 Wydanie 41/2015
Jeden reprezentant powiatu w Sejmie
Wstępne wyniki wyborów w kraju

Powiat myślenicki w Sejmie reprezentować będzie Jarosław Szlachetka z PiS. 

W okręgu 12 do którego należymy, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 5 mandatów, Platforma Obywatelska 2, a KUKiZ’15 - 1. W Senacie drugą kadencję spędzi Andrzej Pająk z PiS.

W chwili oddania tego numeru do druku, Państwowa Komisja Wyborcza wciąż liczyła głosy. Możliwe, że podane przez nas liczby mogą nieznacznie różnić się od tych, jakie zostaną podane w dniu, kiedy Gazeta trafi do kiosków i Waszych rąk. W poniedziałek sytuacja była na tyle interesująca, że na granicy progu wyborczego balansowały trzy partie (KORWiN mający 4,9%, PSL z wynikiem 5,2% i Zjednoczona Lewica 7,5% - dla łączonych partii próg wynosi 8%), dlatego tak wielkie znaczenie podczas liczenia miał każdy głos, bowiem ewentualna obecność tych ugrupowań w Parlamencie - zmieniała rozkład mandatów. Jeżeli wspomniane partie nie przekroczyły progu wyborczego, najprawdopodobniej PiS będzie mógł rządzić samodzielnie.

Pewne jest, że w naszym okręgu Beata Szydło była bezkonkurencyjna. Jedynka z listy PiS w powiecie myślenickim, chrzanowskim, suskim, oświęcimskim i wadowickim otrzymała ponad 96 tysięcy głosów. Drugi wynik uzyskał marszałek Małopolski Marek Sowa z Platformy Obywatelskiej, który zdobył nieco ponad 20 tysięcy głosów.

W okręgu nr 12 do którego należy powiat myślenicki do podziału jest osiem mandatów. Pięć zgarnęło PiS. Oprócz wspomnianej Beaty Szydło z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu dostał się Jarosław Szlachetka, Marek Polak, Zbigniew Biernat i Ewa Filipiak. Z listy Platformy Obywatelskiej Marek Sowa i Dorota Niedziela, a ostatni mandat przypadł reprezentantowi trzeciej siły w Parlamencie Józefowi Brynkusowi startującemu z listy Kukiz’15. 

Senatorem został Andrzej Pająk (PiS) na którego oddano 141283 głosów (52.66%) i po raz drugi pokonał reprezentanta Ziemi Myślenickiej Stanisława Bisztygę (PO) na którego głosowało 86675 (32.31%). Frekwencja wyborcza w naszym okręgu wynosiła 54,46%.

Szczegółowa analiza tego jak głosowaliśmy w gminach powiatu myślenickiego za tydzień.