Jedziesz w góry? Zabierz łańcuchy

Jedziesz w góry? Zabierz łańcuchy

O oponach zimowych raczej nie musimy przypominać, ale jadąc na ferie w góry warto wyposażyć się w łańcuchy – zwraca uwagę Dawid Wietrzyk z myślenickiej policji

Obfite opady śniegu i wzmożony ruch na tatrzańskich drogach w ostatnich dniach przyczyniły się do paraliżu komunikacyjnego w Zakopanem oraz na głównych drogach dojazdowych do stolicy Tatr. Od tego tygodnia w Małopolsce rozpoczęły się ferie, a więc na trasie do zimowej stolicy Polski można spodziewać się jeszcze większej ilości samochodów.

W rejonach górskich drogi są kręte z mniejszymi lub większymi wzniesieniami, co w warunkach zimowych może bardzo utrudniać jazdę. Tym bardziej jeżeli kierowcy są nieprzygotowani - a takie przypadki miały miejsce.

Jak się okazuje przyjezdni w miejscowościach powiatu myślenickiego położonych bliżej gór miewali trudności z poruszaniem się po drogach. W niektórych przypadkach powodem był brak zimowych opon, w innych rozwiązaniem mogły okazać się łańcuchy. Jak przekonuje Dawid Wietrzyk – jadąc w wysokie góry warto wyposażyć się w łańcuchy śniegowe, które mogą pomóc nam w pokonaniu najtrudniejszych odcinków drogi.

Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe, gdy napotykamy znak C-18. Tabliczka pod znakiem informuje także jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy. Warto dodać, że znak ten wymusza na kierującym autem założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych. Kierowca, który zignoruje znak C-18 i na zaśnieżonej jezdni nie założy łańcuchów w swoim pojeździe, może zapłacić 200zł mandatu i zarobić jeden punkt karny, a nawet liczyć się zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków.

- Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Ich stosowanie jest bowiem dozwolone na drogach pokrytych śniegiem. Tak więc gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez niebezpieczny odcinek. Trzeba jednak pamiętać, że po zjechaniu na suchy asfalt należy je zdjąć, głównie dla własnego komfortu podróżowania i bezpieczeństwa – dodaje Wietrzyk.