Jerzy Grzywiński (ur. 08.01.1939 r. w Krakowie) Z sukcesami w podwójnej roli

Jerzy Grzywiński (ur. 08.01.1939 r. w Krakowie)
Z sukcesami w podwójnej roli

Z postacią Jerzego Grzywińskiego wiążą się pierwsze ogólnopolskie sukcesy zapaśniczej sekcji Dalinu Myślenice. Krakus z urodzenia, uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 38 w Krakowie - Grzegórzki, a następnie do Liceum dla pracujących. Zasadniczą Służbę Wojskową odbywa we flocie w Gdyni.

Treningi zapaśnicze rozpoczyna w KS Olsza Kraków w 1952r., gdzie jako junior wywalczył kilkakrotnie tytuł Mistrza Krakowa, a w 1956r. Tytuł Mistrza Polski w wadze lekkiej w stylu klasycznym. W 1955r. na turnieju w Berlinie uzyskuje dwa zwycięstwa z zawodnikiem duńskim, a następnie niemieckim i ostatecznie zdobywa pierwsze miejsce w wadze lekkiej.

W czasie odbywania Zasadniczej Służby Wojskowej reprezentując KS „Flota” Gdynia w 1962r. zdobywa indywidualne pierwsze miejsce w

Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Poznaniu w wadze lekkiej w stylu wolnym. Drużynowo z klubem Flota zdobywa dwukrotnie trzecie miejsce. W 1960r. zdobywa Tytuł Mistrza Wojska Polskiego.

Po powrocie do Krakowa ze względu na to, że sekcja zapaśnicza w klubie „Olsza” zostaje rozwiązana, przechodzi do KS Garbarnia Kraków. Sekcja zapasów w Dalinie w 1962r. nie pracowała i była zadłużona, a trener Władysław Rusek już nie był trenerem. Jerzy Grzywiński proponuje Zarządowi Klubu reaktywowania sekcji i rozpoczyna pracę szkoleniową jako zawodnik i jednocześnie trener.

Za jego namową do Dalinu przenosi się późniejszy olimpijczyk z Meksyku ’68 Wacław Orłowski i od tego czasu razem na motorze Panonia dojeżdżają do Myślenic. Rok 1963 przynosi największe osiągnięcia dla sekcji zapasów. Dalin zdobywa dwa tytuły Mistrza Polski, Jerzy Grzywiński w wadze lekkiej w stylu wolnym i Wacław Orłowski w wadze ciężkiej w stylu klasycznym.

Przez okres dwóch lat przebywa u krewnych w Kanadzie, ale gdy w 1966r. powraca do Polski do Myślenic, aby dalej prowadzić rozpoczęte dzieło i szkolić nowych zapaśników, wówczas klubowi Dalin, w dowód uznania, władze sportowe zleciły organizację Ośrodka Olimpijskiego w zapasach.

Od 1 czerwca 1966r. Zarząd Klubu zatrudnia go na etacie trenera rozwiązując jednocześnie umowę o pracę z dotychczas prowadzącym szkolenia instruktorem zapasów Kazimierzem Kaletą.

W 1969r. pomimo, że zespół uzyskuje wspaniałe wyniki, wygrywając z takimi Klubami jak: Bieszczady Rzeszów, czy LZS Krosny Staw, sekcja zostaje zawieszone na okres ok. 6-ciu miesięcy, a zawodnicy odchodzą z klubu. Zarząd rozwiązał z dniem 31 X 1969r. umowę o pracę również z trenerem Jerzym Grzywińskim, który jednak nie dał za wygraną i w porozumieniu ze Zbigniewem Ćwierzykiem na wiosnę 1970r. reaktywuje sekcję. Zbigniew Ćwierzyk zostaje szkoleniowcem sekcji, a Jerzy Grzywiński podejmuje pracę na taksówce w Krakowie, ale nadal ćwiczy i działa społecznie w Krakowskim Związku Zapaśniczym.

Przez okres 15 lat Grzywiński nie ma kontaktu z Klubem Dalin, lecz w 1985r. ponownie podejmuje w nim działalność sportową i jest koordynatorem, a trenerami są Marek Horabik i Marian Sandera. Działa w Dalinie do 1990r. W tym okresie tworzy filię sekcji Zapaśniczej w Stróży. W latach 1986-1990 jest członkiem Zarządu Klubu Dalin.

W 1990r. zdrowie nie pozwala mu nadal pracować i przechodzi na rentę inwalidzką. Obecnie jako emeryt działa społecznie na rzecz rozwoju sportu zapaśniczego.

Trener sekcji zapaśniczej w latach 1962 – 1965, 1966 – 1969 i 1985 – 1990. Członek Zarządu klubu w latach 1986 – 1990. Odznaczony Złotą Gwiazdą PZZ.

Luwik Starzak, Rafał Podmokły