Jubileusz 25 lecia Szkoły Podstawowej nr 3

22 października 2009 Wydanie 40/2009
Jubileusz 25 lecia Szkoły Podstawowej nr 3
Dawna i obecna kadra nauczycielska SP3 z zaproszonymi gośćmi po jubileuszowym nabożeństwie w kościel

Wzruszające i podniosłe chwile przeżywali 13 października dawni i obecni dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy, uczniowie i rodzice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Myślenicach obchodzący w ten dzień jubileusz 25 lecia placówki

Główna część uroczystości miała miejsce w Kościele Św. Brata Alberta. Po przemarszu młodzieży szkolnej na czele z pocztem sztandarowym przedstawiciele braci uczniowskiej i dyrektor Maria Mikołajczyk witali w świątyni Jego Ekscelencję Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej Józefa Guzdka, który wraz z księdzem proboszczem Adamem Pawickim odprawili Mszę świętą. W homilii ksiądz biskup nawiązywał do rywalizacji sportowej apelując do uczniów Trójki, która jest szkołą sportową, aby umieli rywalizować ze sobą szanując drugiego, nie zmarnowali swojego talentu i potrafili godnie znosić porażkę. Przypominając postać patrona Jana Pawła II wielokrotnie podkreślał, że należy szlachetnie ze sobą rywalizować, wskazywał jak ważna jest uczciwa postawa i kultura sportowca na przykładach współczesnej szlachetnej rywalizacji. Także w błogosławieństwie wiernych apelował do uczniów, rodziców i nauczycieli aby: - Człowiek który osiągnął sukces zachował szlachetność. Człowiek, który jest blisko Boga daje nadzieję, że nie zmarnuje swoich talentów- podkreślał. Składając gratulacje z okazji Jubileuszu, dziękując za zaproszenie odczytał specjalny list okolicznościowy skierowany od Metropolity Krakowskiego ks. Kardynała Stanisława Dziwisza, w którym czytamy m.in.: - Prawdziwą sztuką jest przekazanie młodym ludziom tej prawdy o której mówił Jan Paweł II: - Musicie od siebie wymagać… musicie być mocni, mocą tej wiary, nadziei i miłości świadomej, dojrzałej, odpowiedzialnej, która pomaga nam podejmować ów wielki dialog z człowiekiem i światem na naszym etapie dziejów.

Z okazji 25.lecia SP3 im. JPII w Myślenicach życzę Waszej Szkole, byście stanowili taką wspólnotę ludzi, którzy podążają w jednym kierunku wzajemnie się ubogacając. Dyrektor Maria Mikołajczyk zaznaczyła: - Porównanie dzisiejszej SP3 i jej poprzedniczki sprzed 25 lat pokazuje, że wiele zmian zaszło przez ten czas, że zmienił się nasz sposób życia, myślenia, postrzegania rzeczywistości. Dzisiejsi uczniowie (jest ich tylko 354) mają o wiele większe możliwości poszerzania wiedzy i zdobywania informacji, inaczej patrzą na otaczający ich świat, mają inne cele i marzenia… Jubileusz 25 lecia skłania nas dziś do wspólnego spotkania i dziękowania za możliwość upamiętnienia tego wydarzenia. Chcemy być szkołą nowoczesną, a zarazem wierną tradycji i kultywującą swoją historię… Zależy nam na tym, aby nasi obecni wychowankowie wiedzieli jak najwięcej o swojej szkole i czuli się jej częścią.  We wzruszającej części artystycznej opracowanej przez Irenę Lijewską, Elżbietę Święch z oprawą muzyczną przygotowaną przez Dorotę Bałucką i grupę Oazową, młodzież recytowała wiersze i utwory poetyckie uczniów i nauczycieli SP3, a na zakończenie wszyscy odśpiewali ukochaną przez Ojca Świętego, nieśmiertelną „Barkę”. Listy gratulacyjne i podziękowania złożyli senator Stanisław Bisztyga, burmistrz Maciej Ostrowski i naczelnik Wydziału Edukacji UMiG Aleksandra Mistarz, prezes ZNP Anna Róg, wizytator Barbara Gacek, a dyrektor Maria Mikołajczyk wręczyła kwiaty i podziękowania dawnym dyrektorom „Trójki”: Tadeuszowi Pilchowi i Janowi Szpakiewiczowi. Następnie wszyscy przeszli do budynku szkoły, gdzie można było oglądać w Izbie Pamięci Patrona i specjalnie przygotowanych salach albumy, fotografie, kroniki szkoły, związane z życiem placówki na przestrzeni 25 lat i okazałą wystawę fotogramów pod tytułem: „ Szukałem Was- jesteście moją nadzieją”, z wielu pielgrzymek młodzieży, nauczycieli i rodziców SP3 do Watykanu i spotkań z Papieżem.

Zaprezentowano również wykaz wybitnych uczniów i laureatów konkursów przedmiotowych w historii szkoły. Warto dodać, że 1 września 1984 prace dydaktyczną i wychowawczą w Trójce rozpoczynało 66 nauczycieli, z których czynnych zawodowo „od pierwszego dzwonka” jest w szkole dziesięć: Grażyna Jędrzejowska, Marzanna Kolegowicz, Wiesława Kutrzeba, Irena Lijewska, Zofia Piotrowska, Anna Róg, Jolanta Skałka, Janina Śliwa, Barbara Żelazna i Stanisław Cichoń, a z pracowników administracji i obsługi troje: Stanisława Kaczmarczyk, Barbara Tajs i Zygmunt Trzupek. To była wspaniała okazja do niezapomnianych wspomnień, wrażeń i przeżyć szkolnych dawnych, emerytowanych i obecnych nauczycieli, pracowników Trójki, którzy część swojego życia nierozerwalnie związali ze szkołą na Osiedlu 1000-lecia. Wielu łza nostalgii zakręciła się w oku, a młodzież wraz z nauczycielami niezłomnie od chwili nadania Trójce imienia JPII 13 października1990 roku śpiewa i śpiewać będzie hymn ze słowami: „Ojcze Święty Janie Pawle, weź w opiekę szkołę moją, bo tam gdzie jest pasterz dobry owce nigdy się nie boją, że w Ojczyźnie naszej wolnej uczyć dzisiaj się możemy, Twym imieniem Ojcze Święty naszą szkołę nazywamy”.

Stanisław Cichoń